W Kisłowodzku otwarto pierwsze na świecie muzeum pamięci Aleksandra Sołżenicyna
Pierwsze na świecie oficjalne muzeum poświęcone Aleksandrowi Sołżenicynowi zostało uroczyście otwarte w Kisłowodzku w Rosji, w domu, w którym pisarz bywał jako dziecko. W zamyśle ma być to nie tylko miejsce dedykowane pamięci autora „Archipelagu Gułag”, ale także centrum informacyjno-kulturalne.
W ceremonii inauguracji wzięła udział wdowa po pisarzu, Natalia Sołżenicyn. Żona twórcy podziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do tej inicjatywy. „Mam nadzieję, że muzeum przysłuży się całemu dorastającemu pokoleniu Kisłowodzka i Kaukazu. Jest to ziemia, w której znajdują się jego korzenie” ? powiedziała. Natalia Sołżenicyn po raz pierwszy przeczytała urywki ze wspomnień o wczesnym dzieciństwie pisarza, które planuje opublikować. Wdowa wyraziła radość, że uroczystość zbiegła się z zesłaniem Ducha Świętego ? ulubionym świętem Sołżenicyna.
Dyrektor Państwowego Muzeum Literatury podkreślił jak ważnym i znaczącym wydarzeniem jest otwarcie pierwszego muzeum Aleksandra Sołżenicyna. „To właśnie dziś nasze muzeum zmienia swoją jakość, wchodzi na nowy poziom, a to dlatego, że otwieramy Centrum informacyjno-kulturalne 'Muzeum Aleksandra Sołżenicyna’ w Kisłowodzku. I to muzeum nie jest podobne do innych. Posiada własny, wycierpiany los” ? powiedział.
Pomysł powstania muzeum pojawił się w 1994 roku, gdy po dwudziestu latach przymusowej emigracji pisarz powrócił do ojczyzny. Odwiedził wtedy miejsca rodzinne i opowiedział o swoich przeżyciach z dzieciństwa.
Muzeum nie dysponuje pamiątkami z okresu dzieciństwa pisarza, ponieważ takowe nie zachowały się, jednak miejsce to jest wyjątkowe w inny sposób. „Poznajemy je na kartach opowiadań znanych na całym świecie. Dlatego efekt poznawania jest tak zaskakujący. Czytelnik 'Czerwonego koła’ czy 'Kręgu pierwszego’ wchodzi do domu i widzi to, co widział chłopiec Sania. Dla nas to ogromne wydarzenie” ? powiedział dyrektor muzeum.
W nowo otwartym muzeum powstaje już program najbliższych wydarzeń. Będą występować w nim artyści, działacze kultury i intelektualiści.
[wn]
źródło: TASS, RG
Kategoria: newsy