banner ad

W Kanadzie powstał mural inspirowany powieścią „Solaris” Stanisława Lema

19 sierpnia 2021

W dzielnicy Mount Pleasant w Vancouver (Kanada) powstał mural zainspirowany powieścią „Solaris”. Malowidło jest głównym punktem obchodów setnej rocznicy urodzin Stanisława Lema, które przygotowuje tam Konsulat Generalny RP.

Autorem projektu graficznego i wykonawcą muralu jest kanadyjski artysta ukraińskiego pochodzenia Dimitri Sirenko. Swoją pracę zatytułował „Reflection” (z ang. „Odbicie”). „Jaka naprawdę jest przyczyna niezaspokojonego pragnienia ludzkości, by docierać daleko w przestworza? Czy naprawdę chcemy znaleźć inne cywilizacje, które przewyższają nas pod względem technologii, rozwoju społecznego i inteligencji, a może po prostu szukamy własnego odbicia? Tą pracą chciałem uczcić Stanisława Lema i niektóre z jego wybitnych pomysłów i koncepcji” – komentuje artysta.

Inspirację Dimitri Sirenko znalazł w dwóch cytatach z „Solaris” Lema: „Jak sobie wyobrażacie komunikowanie się z oceanem, skoro nawet nie rozumiecie siebie nawzajem?” oraz „Nie potrzeba nam innych światów. Potrzeba nam luster. Nie wiemy, co począć z innymi światami. Wystarczy ten jeden, a już się nim dławimy”. „Starałem się przedstawić ocean nie z tego świata, pokazujący astronaucie dokładnie to, czego potrzebujemy jako ludzie, a nie to, co myślimy, że potrzebujemy” – tłumaczy artysta.

Konsulat Generalny RP w Vancouver przekonuje, że mural jest „ekumeniczny” i odnajdziemy na nim wiele symboli związanych z postacią Stanisława Lema – jest motyw polski (polska flaga na ramieniu kombinezonu członka załogi Solaris Explorer), lwowski (konstelacja Lwa na niebie), żydowski (menora jako element konstrukcyjny podestu promu kosmicznego). Artysta nawiązał również do plemion Pierwszych Narodów Kanady. Wykorzystał popularny w ich mitologii motyw kruka oraz – ważnych w gospodarce i diecie pierwotnych mieszkańców Brytyjskiej Kolumbii i plemion Północno-Zachodniego Wybrzeża – łososi.

Projekt muralu.

Malowidło, stworzone we współpracy z Festiwalem Murali w Vancouver, znajdziemy w centrum dzielnicy Mount Pleasant przy 5th Avenue. To część miasta skupiająca przedsiębiorstwa przemysłu kreatywnego – start-up’y i firmy technologiczne, w tym firmy prowadzące najnowocześniejsze badania biotechnologiczne, podmioty reprezentujące branżę gier i animacji komputerowej oraz branżę filmową.

Hasło obchodów setnej rocznicy urodzin Stanisława Lema to: „Widziałem przyszłość”. Ma ono oddawać trafność futurologicznych przemyśleń pisarza i odpowiadać na pytanie, dlaczego warto go czytać i dzisiaj. Konsultantem kanadyjskiego projektu jest Peter Swirski – kanadyjski pisarz, naukowiec i krytyk, znawca twórczości Stanisława Lema i autor wielu publikacji na jego temat.

Iconic sci-fi author celebrated at Vancouver Mural Festival

The futuristic vision of celebrated Polish science-fiction writer Stanislaw Lem is among the 60 captivating murals featured at Vancouver’s Mural Festival.

https://globalnews.ca/bc/videos/

Opublikowany przez Global BC Środa, 18 sierpnia 2021

 
[am]
fot. i źródło: Konsulat Generalny RP w Vancouver

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy