„W jednej osobie”, „Na szafocie” i „Zawsze piękne” na liście 100 najważniejszych książek 2012 roku wg The New York Timesa

3 grudnia 2012


Najnowsze dzieła Johna Irvinga, Hilary Mantel i Katherine Boo znalazły się na liście 100 najważniejszych książek dziennika „The New York Times”.

Wydana w Polsce nakładem Prószyński i S-ka „W jednej osobie” Irvinga to intymny portret pisarza biseksualisty, który wbrew utartej konwencji woli podążać wybraną drogą. To właśnie z uwagi na kontrowersyjną tematykę powieść została określona „zabawną” a jednocześnie „ryzykowną”.

Na liście nie mogło zabraknąć wyróżnionego w tym roku Bookerem sequela „W komnatach Wolf Hall” Hilary Mantel. „Na szafocie” doceniono za to, że autorka potrafiła znaną historię opowiedzieć w fascynujący i pełen napięcia sposób.

Kolejna nagradzana książka to „Zawsze piękne. Życie, śmierć i nadzieja w slumsach Bombaju” Katherine Boo. Zapowiadana w Polsce na luty przyszłego roku publikacja to zdaniem dziennikarzy „The New York Timesa” niesłychane moralne zapytanie w sprawie życia w indyjskiej dzielnicy nędzy, pokazujące ludzkie koszty wymuszane przez brutalny społeczny darwinizm.

W zestawieniu pojawiły się również najnowsze powieści Zadie Smith, Toni Morrison, Jesmyn Ward, Orhana Pamuka, Iana McEwan, Colma Toibina, Junota Díaza, Michaela Chabona oraz zbiór opowiadań Alice Munro.

Jedynym komiksem w całej setce jest najnowszy album Alison Bechdel. W „Are You My Mother?” ponownie wracamy do rodzinnego domu autorki. Tym razem jednak, w odróżnieniu od „Fun House”, opowieść skupia się na trudnych relacjach z matką głównej bohaterki.

Z kompletną listą możecie zapoznać się na stronie internetowej „The New York Timesa”.

W poprzednich latach w zestawieniu znalazły się m.in. „Niewidzialne” Paula Austera, „Dallas ?63” Stephena Kinga, „Zanim dopadnie nas czas” Jennifer Egan, „1Q84” Harukiego Murakamiego, autobiografia Keitha Richardsa oraz „Wiersze zebrane” Zbigniewa Herberta.

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: newsy