W Japonii działa najmniejsza księgarnia na świecie. Wejść do niej mogą tylko dzieci
W mieście Maebashi na japońskiej wyspie Honsiu znajduje się najmniejsza księgarnia na świecie. Tytuł ten został oficjalnie przyznany przez przedstawicieli „Księgi Rekordów Guinnessa”. Księgarnia jest tak mała, że mogą z niej korzystać tylko dzieci, które są w ten sposób zachęcane do samodzielnego wyboru lektury.
Sklep nazywa się „Tiny tiny bookstore” („Malusieńka księgarnia”) i zgodnie z nazwą ma powierzchnię jedynie 1,246 metra kwadratowego. Na półkach znajduje się około 300 książek o mikroorganizmach, przyrodzie i kosmosie, dzięki którym młodzi czytelnicy dowiedzą się, że nawet najmniejsze żywe istoty są częścią ekosystemu połączonego z wszechświatem.
Księgarnia to w praktyce mała chatka, do której dorośli nie wejdą. Taki też był zamysł, aby stworzyć miejsce, w którym dziecko będzie mogło samo przejrzeć ofertę książkową i wybrać pozycje, które je zainteresują, a nie te wskazane przez opiekunów. W środku zmieści się jednocześnie dwoje dzieci.
„Malusieńką księgarnię” założyła we wrześniu ubiegłego roku w mieście Maebashi firma Sowa Delight (która wcześniej utworzyła też małą bibliotekę). Chatkę zbudowano z drewna pozyskanego z ponad 500-letniego cedru, japońskiego świętego drzewa. Postawiona została na terenie leśnym o nazwie „Coco no mori”, który jest otwarty dla zwiedzających. Dzieci mogą wchodzić tam w interakcje z takim zwierzętami, jak koń, osioł czy koza, a także swobodnie bawić się czy korzystać z hamaków i trampolin w pobliżu księgarni.
Księgarnia jest czynna w dni robocze w godz. od 10:00 do 17:00. W celu zakupu książki należy skorzystać z dzwonka, wtedy przyjdzie pracownik firmy Sowa Delight, z którym można się rozliczyć. Płatności akceptowane są wyłącznie w formie gotówkowej.
W grudniu „Malusieńka księgarnia” uzyskała wpis do „Księgi Rekordów Guinnessa” jako najmniejsza księgarnia na świecie, pokonując znajdującą się w Portugalii książnicę o powierzchni 4 metrów kwadratowych. Aby uzyskać certyfikat, należało wykazać się posiadaniem licencji na prowadzenie działalności i potwierdzić, że sklep jest regularnie otwarty. W ceremonii otrzymania tytułu najmniejszej księgarni na świecie wzięło udział około 50 osób, w tym oczywiście dzieci.
[am]
źródło: The Japan Times, Me bu ku
Kategoria: newsy