W hołdzie dla Coco Chanel i Karla Lagerfelda nową kolekcję Chanel zaprezentowano we wnętrzu stylizowanym na bibliotekę

5 lipca 2019


Podczas zakończonego właśnie Paryskiego Tygodnia Mody Haute Couture francuski dom mody Chanel zaprezentował pierwszą samodzielną kolekcję Virginie Viard. Nowa dyrektor artystyczna oddała hołd zmarłemu w lutym mentorowi oraz założycielce firmy, organizując pokaz we wnętrzu stylizowanym na ogromną bibliotekę.

Karl Lagerfeld był nie tylko ikoną świata mody, ale też znanym bibliofilem. W swoich zbiorach posiadał ponoć około 300 tysięcy książek. Znaczna część kolekcji znajdowała się w jego studiu fotograficznym. Wszystkie książki ułożone były w poziomej pozycji. Lagerfeld często pozował w tym pomieszczeniu do zdjęć. Uwielbiał zapach nowych książek, ale doceniał też urok paryskich bukinistów, dlatego jedną ze swoich kolekcji ubrań Chanel zaprezentował w otoczeniu zrekonstruowanych w tym celu charakterystycznych zielonych straganów, które znajdują się nad Sekwaną.

Pierwszy pokaz mody haute couture autorstwa Virginie Viard zorganizowano w paryskiej hali wystawowej Grand Palais. Wnętrze zostało przekształcone w kolistą, trzypiętrową bibliotekę na wzór czytelni Brytyjskiego Muzeum. Wprawdzie większość miejsca na półkach zajęły atrapy książek, ale zadbano również o obecność oryginalnych dzieł, m.in. Stendhala i Flauberta.

Pokaz był nie tylko ukłonem w stronę Karla Lagerfelda, ale również założycielki domu mody, Coco Chanel. Wnętrze określono jako jej bibliotekę marzeń. Projektantka była zodiakalnym lwem, dlatego na półkach znalazły się podpórki na książki w formie kamiennych lwów. Secesyjne lampki i meble w kącikach do czytania miały nawiązywać do epoki młodości Coco Chanel.

Cały pokaz kolekcji Chanel jesień-zima 2019/2020 z Paryskiego Tygodnia Mody Haute Couture możecie obejrzeć poniżej:

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy