W Halloween podaruj komuś straszną książkę!

31 października 2011

W USA rodzi się nowa godna polecenia tradycja – All Hallows Read. Z okazji Halloween podaruj innym przerażającą książkę.

Na pomysł All Hallows Read wpadł w zeszłym roku pisarz Neil Gaiman:
„Mamy Światowy Dzień Książki, który wywodzi się z Dnia Don Kichota / Urodzin Cervantesa / Dnia św. Jerzego w Hiszpanii, gdzie rozdaje się róże i książki, ale naprawdę potrzebujemy więcej tradycji dawania sobie książek, takich, które swoim zasięgiem objęłyby cały świat. I wtedy pomyślałem: W następny weekend jest Halloween.”

Idea jest bardzo prosta. W dniu lub w tygodniu, kiedy jest Halloween, podaruj innym jakąś straszną książkę. Obdarować możesz zarówno dzieci (pamiętaj jednak, żeby książki były odpowiednie dla ich wieku) jak i dorosłych.

Powstała specjalna strona dedykowana przedsięwzięciu i… tradycja poszła w świat. W tym roku do akcji przyłączyli się również inni. Wydawnictwo Harper Collins pozostawiło w różnych miejscach Nowego Jorku sześćdziesiąt tytułów dla czytelników w różnym wieku. Syn Stephena Kinga, Joe Hill, na swoim blogu zachęcał do wzięcia udziału w All Hallows Read. Sam obiecał sprezentować książki swoim dzieciom oraz kilkorgu znajomym. Zaprezentował również najlepsze – jego zdaniem – tytuły nadające się na prezenty. Swoje własne listy z propozycjami opublikowały również gazety Washington Post i Huffington Post. Ich sugestie znajdziecie na stronie: http://www.allhallowsread.com/book-recommendations/.

Chociaż tegoroczna edycja All Hallows Read jeszcze się nie skończyła, już teraz planuje się przyszłoroczną. Można wnioskować, że będzie cieszyła się jeszcze większym powodzeniem. W końcu któż z nas nie lubi książkowych prezentów?

„A dla tych z was, którzy zaprotestują, mówiąc, że nie potrzebują okazji do dawania sobie nawzajem książek w prezencie, że robią to cały czas i jest to dla nich tak naturalne jak oddychanie – cóż, to wspaniale, cieszę się. – dodaje GaimanPomyślcie o tym jako o okazji do podzielenia się książkami z ludźmi, którym normalnie byście ich nie dali albo możliwości dostania książek, których inaczej moglibyście nigdy nie przeczytać.”

Jeżeli powyższe słowa Neila nie zachęciły was do wzięcia udziału w akcji, to być może zdecydujecie się na to po wysłuchaniu go osobiście (wersja anglojęzyczna):

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy