W Finlandii otwarto pierwsze Muzeum Muminków

22 września 2017


W fińskiej miejscowości Tampere fani sympatycznych trolli stworzonych przez Tove Jansson mogą od czerwca oglądać swoich bohaterów prawie na żywo i poczuć się jak w Dolinie Muminków. Uroczyście otwarto bowiem pierwsze na świecie muzeum poświęcone tym klasycznym postaciom z kart literatury dziecięcej.

Dlaczego akurat w Tampere, a nie w Helsinkach, gdzie pisarka miała swój dom, albo w pobliżu Bredskär, wysepki niewiele większej od kortu tenisowego, gdzie wybudowała drewnianą chatkę? Przypuszcza się, że jednym z powodów mógł być brak zainteresowania kolekcją autorki ze strony najważniejszej galerii sztuki w Helsinkach. Dla Jansson, która chciała być postrzegana jako poważna artystka, było to duże upokorzenie. Tymczasem bardzo polubiła Tampere i tamtejsze Muzeum Sztuki. „To dobre miasto dla artystów” ? pisała w liście do swojego wydawcy. W 1986 roku podarowała więc wspomnianej instytucji prawie całe swoje graficzne archiwum ? ilustracje, szkice, wczesne akwarele, dowcipy rysunkowe oraz wiele innych przedmiotów. Muzeum otrzymało również dwumetrową chatkę Muminków z dachem składającym się z 6800 klepek sosnowych ułożonych przez Tove, jej partnerkę i ich przyjaciela. „Pomyślałam sobie, że dobrze byłoby zgromadzić wszystko w jednym miejscu” ? tłumaczyła swoją decyzję.

Z tej okazji niemal natychmiast zorganizowano okolicznościową wystawę, a już rok później w Tampere otwarto stałą ekspozycję muminkowych archiwaliów pod nazwą ?Mumindalen? (Dolina Muminków). Oczywiście, z uwagi na ograniczenia lokalowe, była to tylko część eksponatów. Można je było podziwiać w Muzeum Sztuki przez wiele lat. Teraz wreszcie udało się znaleźć trzykrotnie większą przestrzeń i utworzyć w centrum kongresowym Tampere Hall prawdziwe Muzeum Muminków.

Na potrzeby nowej instytucji przekopano się przez archiwa autorki. Zebrano również 61 kartonów z darowiznami od miłośników Muminków. Znajdujące się w pudłach figurki, fotografie, slajdy, listy i inne rzeczy złożyły się na dodatkową Kolekcję Parafernaliów. W skład ekspozycji wchodzą także prace innych artystów inspirowane oryginalnymi ilustracjami Jansson. Nie zabrakło również muminkowej czytelni oraz bogato zaopatrzonego sklepiku z pamiątkami.

Muzeum Muminków ma przyciągać do miasta około 200 tysięcy zwiedzających rocznie. Dyrektorka muzeum, Taina Myllyharju, mówi, że można się spodziewać, iż w pierwszym roku połowa turystów przyjedzie z Azji. Muminki cieszą się bowiem bardzo dużą popularnością w Japonii, Chinach i Korei.

[aw,am]
fot. Jari Kuusenaho/Tampere Art Museum
źródło: Moomin Museum, The Guardian

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: newsy