W Estonii otwarto muzeum zakazanych książek

15 grudnia 2020

Na Starym Mieście w Tallinnie (stolica Estonii), powstało muzeum poświęcone książkom zakazanym. Zwiedzający mogą zapoznać się z historią dzieł cenzurowanych, palonych i uznanych za nieprawomyślne bądź z różnych względów gorszące. Muzeum to pokłosie osobistych doświadczeń założyciela, Josepha Maximilliana Dunnigana, który podczas kilkuletniego pobytu w Chinach zainteresował się kwestią cenzury i wolności wypowiedzi.

„Nie chcemy jedynie wystawić na pokaz książek. Chcemy sprawić, żeby ludzie zaczęli myśleć o idei wolności słowa i swobodnej wymianie poglądów” – mówi Joseph Maximillian Dunnigan. „Czuję bardzo mocno, że powinno istnieć miejsce na świecie, jakiś niewielki zakątek, gdzie takie idee byłyby chronione” – dodaje.

Jak czytamy na oficjalnej stronie muzeum, celem tej instytucji będzie też prowadzenie badań dotyczących historii cenzury w Estonii, w szczególności w czasie sowieckiej okupacji. Zwiedzający będą mogli przejrzeć książki, przeczytać je, a większość z nich również kupić. Sama wizyta w muzeum jest bezpłatna, instytucję można jednak wesprzeć, przekazując datki.

Założyciel muzeum, Joseph Maximillian Dunnigan, urodził się w Szkocji. Po ukończeniu studiów filmowych spędził kilka lat w Chinach. Od pięciu lat mieszka w Estonii, gdzie pracował w branży filmowej i studiował przedsiębiorczość społeczną na uniwersytecie w Tallinie. Pomysł na otwarcie takiej placówki przyszedł mu do głowy, gdy przygotowywał się do obrony pracy magisterskiej.

Kolekcja muzeum nie jest imponująca. Na wystawie znalazło się jak na razie tylko sto pozycji. Książki zostały podzielone na kategorie według państw. Uwzględniono zakazane dzieła z Wielkiej Brytanii, Związku Radzieckiego, Chin, Rosji, Estonii i Stanów Zjednoczonych. Jest również kilka sekcji tematycznych: spalone książki, tytuły dla dzieci i publikacje poświęcone zagadnieniu cenzury.

Na półkach są między innymi: „Opowieść podręcznej” Margaret Atwood, „Władca much” Williama Goldinga, „Nienawiść, którą dajesz” Angie Thomas, „Operation Dark Heart” (z ang. „Operacja Mroczne Serce”) Anthony’ego Shaffera, „Mordercy Chrystusa” Wilhelma Reicha, „Pani Bovary” Gustave’a Flauberta, „Archipelag GUŁag” Aleksandra Sołżenicyna, „Rzeźnia numer pięć” Kurta Vonneguta i „Na fałszywych papierach w Chile” Gabriela Garcii Marqueza, a nawet „Kod Leonarda da Vinci” Dana Browna czy „Pięćdziesiąt twarzy Greya” E.L. James.

„Mam nadzieję, że za pośrednictwem tego miejsca zwiększymy świadomość ludzi w kwestii długiej historii cenzury i znaczenia swobody wypowiedzi. Wolność myśli i słowa wciąż nie jest powszechnie uznawanym prawem człowieka” – powiedział Dunnigan.

Muzeum jest dostępne dla zwiedzających w każdy piątek i sobotę w godzinach od 11:00 do 18:00. Mieści się przy ulicy Munga 2 w Tallinnie.

[kch]
fot. Banner Book Museum
źródło: Banner Book Museum, Estonian World

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy