banner ad

W Czechach odnaleziono kolekcję książek okultystycznych zagrabionych przez Heinricha Himmlera

19 marca 2016

ksiazki-okultystyczne-himmlera
W jednym z magazynów czeskiej Biblioteki Narodowej niedaleko Pragi odkryto kolekcję 13 tysięcy rzadkich książek okultystycznych należących do byłego szefa SS Heinricha Himmlera. Woluminy leżały nietknięte od lat 50. ubiegłego wieku.

Bj?rn Helge Horrisland, norweski historyk specjalizujący się w masonerii, który osobiście brał udział w identyfikacji części kolekcji, powiedział, że blisko połowa odnalezionych książek (jakieś 6 tysięcy pozycji) była własnością biblioteki Norweskiego Zakonu Wolnomularskiego w Oslo. Zostały zajęte przez nazistów w trakcie niemieckiej okupacji kraju.

Himmler miał obsesję na punkcie okultyzmu i mistyki. Na jego rozkaz oddziały SS przeszukały 260 bibliotek i archiwów w poszukiwaniu ksiąg i zapisków na temat procesów o czary w średniowieczu. Zdaniem naukowców Himmler chciał udowodnić, że ścigając czarownice, kościół rzymskokatolicki zamierzał w rzeczywistości całkowicie zniszczyć rasę niemiecką. Zrabowane zbiory weszły w skład należącej do Himmlera tzw. ?Biblioteki Czarownic?. Według wszelkiego prawdopodobieństwa książki znalezione w Czechach są częścią tej właśnie kolekcji.

[am]
fot. Hermann Ege/Das Bundesarchiv
źródło: The Local

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy