W Ciechocinku otwarto Skwer Excentryków na cześć powieści i filmu „Excentrycy”

12 maja 2018


Powieść „Excentrycy” Włodzimierza Kowalewskiego i nakręcony na jej podstawie film w reżyserii Janusza Majewskiego tak spodobały się mieszkańcom Ciechocinka, że postanowili nadać skwerowi za Teatrem Letnim nazwę „Excentryków”. Rada Miejska przystała na tę propozycję. Uroczyste nadanie imienia odbyło się w minioną sobotę.

„Excentrycy” to historia muzyka jazzowego, który w ponurych komunistycznych czasach postanowił nadać kolorów polskiemu kurortowi, zakładając swingowy big band. „Mimo tego, że uzdrowisko wtedy podupadało, mimo tego, że była zupełnie inna rzeczywistość, chciałem pokazać, jak za pomocą jazzu, jak za pomocą tęsknoty do zachodniej cywilizacji można uchronić się przed złem i odbudowywać człowieczeństwo” ? mówił w rozmowie z TVP3 Bydgoszcz obecny na uroczystym odsłonięciu Skweru Excentryków pisarz Włodzimierz Kowalewski.

Do sukcesu książki przysłużyła się ekranizacja w reżyserii Janusza Majewskiego. W filmie wystąpiła plejada polskich gwiazd, z Maciejem Stuhrem, Anną Dymną, Wojciechem Pszoniakiem, Sonią Bohosiewicz, Wiktorem Zborowskim, Marianem Dziędzielem i Adamem Ferencym na czele. Większość zdjęć powstało właśnie w Ciechocinku, co przełożyło się na promocję miasta w Polsce i za granicą.

Z propozycją nadania skwerowi nazwy Excentryków wyszedł ciechociński Uniwersytet dla Aktywnych zajmujący się aktywizacją osób starszych. Jego członkowie chcieli w ten sposób uhonorować powieść i jej ekranizację, którym miasto tak wiele zawdzięcza. „Dziś w uzdrowisku dzieje się to, co na kartach książki i w filmie. Wielki jazz w małym Ciechocinku” ? mówiła prezes Uniwersytetu, Grażyna Ochocińska, cytowana przez „Zdrój Ciechociński”.

Rada Miasta przystała na ten wniosek. Co więcej, burmistrz Leszek Dzierżewicz zaapelował, aby co roku spotykać się na placu i świętować dzień jazzu.

Powieść „Excentrycy” ukazała się nakładem wydawnictwa Marginesy pod patronatem Booklips.pl. Na zdjęciu: pisarz Włodzimierz Kowalewski, burmistrz Ciechocinka Leszek Dzierżewicz i reżyser Janusz Majewski pod tablicą z nazwą „Skwer Excentryków”.

[am]
fot. Marginesy
źródło: Marginesy, TVP3 Bydgoszcz, Zdrój Ciechocinek

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy