W Chinach stanął „Wielki Mur Poezji”. Znalazły się na nim wiersze dziecięcych poetów z terenów górskich

12 września 2022

3 września na wysokogórskich łąkach Yuanyang w pobliżu miasta Ningde w południowo-wschodniej prowincji Fujian (Chiny) utworzono „Wielki Mur Poezji”. Znalazły się na nim wiersze skomponowane przez małych poetów mieszkających w górach.

Wielkoskalowa instalacja nawiązuje do Wielkiego Muru, który od tysięcy lat strzeże chińskiego terytorium. Ogromne białe płachty materiału, na których znalazła się poezja napisana przez miejscowe dzieci, połączono w jedną konstrukcję o długości ponad tysiąca metrów.

Projekt zrealizowano w ramach programu pomocy publicznej „Wielki mur poezji – pozwólmy zabłysnąć nieodkrytym talentom literackim dzieci z terenów górskich”. Został on zainicjowany jako część kampanii Poetry POS prowadzonej przez China UnionPay, czołową organizację oferującą karty bankowe w Chinach.

Z otwarcia „Wielkiego Muru Poezji” prowadzono transmisję na żywo za pomocą aplikacji agencji informacyjnej Xinhua. Na otoczonej górami łące recytowało swoje wiersze dwóch młodych poetów. Jak podano w komunikacie, nie zabrakło również występów „przedstawicieli lokalnego dziedzictwa niematerialnego”. Uroczystość oglądało ponad 10 milionów widzów.

Kampania China UnionPay Poetry POS została oficjalnie rozpoczęta w lipcu 2019 roku. Jednym z najważniejszych jej elementów była zbiórka pieniędzy dla dzieci mieszkających w wioskach na lekcje rozwijające umiejętności artystyczne. W różnych miejscach umieszczano automaty do sprzedaży poezji. Za zaledwie jednego juana można było nabyć zbiór wierszy młodych poetów, drukowany w formie długiego paragonu. Dzięki zebranym funduszom z lekcji sztuki i literatury mogło skorzystać prawie 5 tysięcy dzieci. Jednym z elementów kampanii jest również „Wielki Mur Poezji”. Automaty z wierszami postawiono także na uroczystości otwarcia tej instalacji.

[am]
źródło: China UnionPay/PR Newswire

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy