W Chinach księgarze coraz mniej potrzebni? Sieć Xinhua stawia na samoobsługowe księgarnie

13 marca 2018


12 marca w stolicy Chin sieć księgarska Xinhua otworzyła pierwszą całodobową księgarnię, w której nie pracują ludzie. Klienci sami wybierają książki i płacą za nie przy zmechanizowanych stanowiskach. Podobny model sprawdza się już w innych miastach.

„Xinhua Lifestyle Store” to niewielka księgarnia o powierzchni zaledwie 30 metrów kwadratowych. Spośród innych miejsc, w których można kupić książki, wyróżnia ją nie szeroka oferta (bo ta ogranicza się jedynie do najpopularniejszych bestsellerów), lecz brak księgarza. Całą transakcję dokonuje się za pomocą nowoczesnych rozwiązań technologicznych.

Zanim czytelnik skorzysta z samoobsługowej księgarni, musi zarejestrować się na chińskim portalu społecznościowym WeChat, wpisując swoje prawdziwe dane. Przed wejściem do sklepu system rozpoznawania twarzy zidentyfikuje klienta. A ponieważ ma dostęp do jego wszystkich wcześniejszych zakupów, zaoferuje mu propozycje dobrane do jego gustu. Oczywiście można też samemu rozejrzeć się po sklepie i wybrać dowolne tytuły.

Proces zakupów jest prosty. Klienci sięgają po książki z półek, następnie skanują smartfonem kody kreskowe z tyłu okładki i zatwierdzają płatność online. Przed wyjściem mogą nawet połączyć się z kasą fiskalną i wydrukować sobie paragon. Proces zakupu nie powinien zająć dłużej niż dwie minuty.

Sieć Xinhua wprowadziła kilka miesięcy temu samoobsługowe księgarnie w prowincji Zhejiang. W dwóch z nich pojawił się nawet metrowej wysokości robot-księgarz „Xiao Xin”, który pomaga klientom w znajdowaniu książek (wystarczy powiedzieć mu tytuł pozycji, którą szukamy, a zaprowadzi nas do regału).

Teraz sieć planuje podbić Pekin. W 2018 roku w stolicy Chin powstanie 20 samoobsługowych księgarni ? mają być zlokalizowane w urzędach, biurowcach, centrach handlowych i na uniwersytetach. Jak powiedział przedstawiciel sieci Xinhua, koncepcja bezzałogowych księgarni ma na celu uczynienie biznesu księgarskiego bardziej wygodnym i wydajnym.

[am]
źródło: China News/China Daily, The Beijinger, China Plus

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy