W Chinach coraz więcej księgarni oferuje noclegi. Będzie nowy trend na rynku księgarskim?

29 marca 2016

noclegi-w-ksiegarniach-1
Coraz częściej w serwisie AirBnB można znaleźć oferty noclegu w chińskich księgarniach. Zdaniem znanego tamtejszego publicysty, Pana Caifu, możliwość spania w tego typu miejscach stanie się w przyszłości głównym trendem, dzięki któremu księgarze będą mogli zatrzymać spadek przychodów wynikający z malejącej sprzedaży książek.

Oferta noclegu w księgarni skierowana jest do turystów, którzy kochają książki. Jedną z osób, które rozszerzyły w ten sposób działalność, jest Lian Zhen, właścicielka księgarni Fengyasong w chińskim mieście Quanzhou. Od lutego pozwala ona przyjezdnym za stosunkowo niedużą opłatą rozstawić w swojej księgarni namiot. Zhen przyznaje, że na podjęcie takiego kroku zdecydowała się, patrząc po swoim przykładzie. Jako miłośniczka książek zawsze szuka w obcym mieście znanej księgarni, aby móc ją odwiedzić. Chce jednak obejrzeć również inne lokacje, dlatego noc w księgarni byłaby dla niej nie tylko fantastycznym przeżyciem, ale też sporym ułatwieniem.

Opcja krótkoterminowego noclegu pojawiła się ostatnio nie tylko w Fengyasong, ale też w wielu innych chińskich księgarniach. Niektóre placówki, jak księgarnia Mephisto w Szanghaju, mają nawet na ten cel wydzielone osobne pomieszczenie na piętrze z wielkim łożem. Jak zauważa Pan Caifu, podobne miejsca wyrastają jak grzyby po deszczu. Podczas jednej trasy promującej książkę dowiedział się, że dziesięciu kolejnych księgarzy planuje wprowadzić nocleg w dziewięciu miastach.

Podwójne łóżko w księgarni w mieście Wuhan.

Podwójne łóżko w księgarni w mieście Wuhan.

Nocleg to kolejna po napojach i słodyczach opcja, którą księgarze chcą oferować fanom literatury. Wszystko po to, aby w czasach popularności e-booków i konkurencji w postaci sieci księgarskich i hipermarketów utrzymać dochody na dotychczasowym poziomie. Pan Caifu twierdzi, że w przyszłości, gdy książki drukowane będą się mieć jeszcze gorzej, właśnie na noclegi zostanie przeznaczona część przestrzeni wielu niezależnych księgarń.

Łoże na piętrze księgarni Mephisto w Szanghaju.

Łoże na piętrze księgarni Mephisto w Szanghaju.

Choć nowy trend z Azji nie dotarł jeszcze do Europy, to i u nas księgarze chwytają się podobnych rozwiązań. Legendarna księgarnia Shakespeare & Company w Paryżu od lat oferuje nocleg pisarzom i bukinistom, który można odpracować za ladą. Z kolei szkocka księgarnia The Open Book za odpowiednią opłatą daje możliwość pracy w charakterze księgarza, włącznie z zakwaterowaniem nad sklepem.

Namiot w księgarni Fengyasong w Quanzhou.

Namiot w księgarni Fengyasong w Quanzhou.

[aw,am]
źródło: People’s Daily

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy