W Bordeaux odnaleziono szczątki Montaigne’a?

19 listopada 2018


Alain Juppé, burmistrz Bordeaux, ogłosił na specjalnie zwołanej konferencji, że w podziemiach Muzeum Akwitanii odnaleziono szczątki ludzkie, które mogą należeć do zmarłego pod koniec XVI wieku pisarza i filozofa-humanisty Michela de Montaigne’a.

Po śmierci, która nastąpiła 13 września 1592 roku, ciało Montaigne’a, zgodnie z jego wolą, zostało pochowanie w kaplicy bernardyńskiego klasztoru Feuillantów. Zniszczenie klasztoru podczas pożaru w 1871 roku doprowadziło do tego, że trumnę pisarza kilkukrotnie przenoszono. Ostał się jedynie pusty cenotaf (symboliczny grobowiec) zaprojektowany przez Charlesa Duranda.

Przełomowego odkrycia po wiekach dokonał dyrektor Muzeum Akwitanii Laurent Védrine. Jego uwagę zwróciła nieznana krypta znajdująca się w nieuczęszczanym od lat korytarzu piwnicy. Zdecydowano się wywiercić w niej małe dziurki, przez które włożono kamerę. W środku znajdowała się drewniana trumna, ludzkie kości i miedziana tabliczka, na której wygrawerowano „Michel de Montaigne”.

Widok z kamery po przewierceniu się do krypty.

To oczywiście jeszcze nie przesądza, że w krypcie znajdują się szczątki słynnego pisarza i filozofa, którego uważa się za twórcę eseju jako gatunku literackiego. Naukowcy muszą teraz przeprowadzić badania. Kości zostaną wydobyte i poddane szczegółowej ekspertyzie. W planach jest m.in. porównanie DNA szczątków z materiałem genetycznym pobranym od potomków Montaigne’a.

[am]
fot. obraz z kamery: Fabien Robert/Twitter

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy