W Beskidzie Sądeckim powstała biblioteka, która z wyglądu przypomina górskie szczyty

28 grudnia 2020

We wsi Przysietnica w gminie Stary Sącz w styczniu zostanie oddana do użytku czytelnikom nowa biblioteka. Budynek tym wyróżnia się spośród innych książnic, że wyglądem nawiązuje do górskich szczytów. Zdecydowano się na taki projekt, ponieważ z Przysietnicy jest niedaleko na Przehybę, jeden z najbardziej znanych szczytów Beskidu Sądeckiego.

Wchodząc do biblioteki, możemy poczuć się, jakbyśmy znaleźli się we wnętrzu wydrążonej góry. Projektanci postawili bowiem na otwarte przestrzenie – rozwiązanie, które obecnie jest często stosowane w bibliotekach na świecie.

„To nowoczesny, funkcjonalny obiekt zaprojektowany na miarę dzisiejszych potrzeb i aspiracji społeczności naszej gminy” – powiedziała dyrektorka starosądeckiej biblioteki Monika Jackowicz-Nowak. „Biblioteka to azyl społeczny, czyli miejsce darmowego dostępu do wiedzy, nauki, nowych technologii. To miejsce spotkań lokalnej społeczności i centrum życia kulturalnego” – dodała.

Do dyspozycji czytelników oddana zostanie wypożyczalnia dla dorosłych oraz osobna dla dzieci i młodzieży, a także stanowiska komputerowe, sala wielofunkcyjna i antresola ze stanowiskami do pracy cichej.

Koszt budowy biblioteki wynosi ponad 3,6 miliona złotych, z czego blisko 1,8 miliona stanowiło dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach drugiego priorytetu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, który skupiony był na infrastrukturze bibliotek.

„Biblioteka to nie koszt, ale inwestycja. To tworzenie nowych warunków do rozwoju funkcji społecznych. Program rozwoju bibliotek to nasza świadoma strategia” – twierdzi zastępca burmistrza Starego Sącza Kazimierz Gizicki, wyliczając, że w ostatnich latach powstały aż trzy obiekty – w 2018 roku oddano do użytku główną siedzibę biblioteki w Starym Sączu, w 2015 roku – filię w Gołkowicach, a w 2012 roku – filię w Barcicach.

Poniżej możecie zobaczyć więcej zdjęć biblioteki w Przysietnicy:

[am]
fot. i źródło: Związek Gmin Krynicko-Popradzkich w Muszynie/PAP

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy