W Alpach otwarto najwyżej położoną księgarnię w Europie

18 listopada 2019


W Dolinie Aosty (Alpy włoskie) na masywie górskim Mont Blanc w czerwcu otwarto najwyżej położoną księgarnię w Europie. La Feltrinelli 3466, jak sama nazwa podpowiada, znajduje się na wysokości 3466 metrów, a dokładnie na szczycie Punta Helbronner, gdzie mieści się punkt widokowy oraz trzecia i ostatnia stacja działającej od kilku lat kolejki liniowej Skyway Mont Blanc.

Księgarnia nie jest duża, zajmuje jedynie 60 metrów kwadratowych w przeszklonym budynku stacji. W jej ofercie znajduje się 376 tytułów, w sumie na stanie magazynowym posiada nieco ponad 1700 egzemplarzy. Są tam publikacje o tematyce górskiej (od powieści przez poezję po reportaże i albumy fotograficzne), największe bestsellery, tytuły poświęcone odkrywaniu kuchni Doliny Aosty, a nawet książki dla dzieci.

Jednak to nie wielkość księgarni, a doświadczenie, jakie oferuje, jest szczególne. Można bowiem rozsiąść się z książką w fotelu przy oknie, z którego roztacza się oszałamiający widok. „To wyjątkowe i zaskakujące miejsce, aby zatrzymać się i poznać nowe historie, zanurzyć się w czytaniu z Mont Blanc jako towarzyszem i inspiracją” ? czytamy w komunikacie informującym o otwarciu La Feltrinelli 3466.

Księgarnię w tak niezwykłym miejscu otworzyła Grupa Feltrinelli, do której należy jedno z wiodących włoskich wydawnictw i sieć księgarń. Federica Bieller, prezes firmy Funivie Monte Bianco Spa, która jest operatorem kolejki, powiedziała: „Skyway Monte Bianco to nie tylko kolejka linowa, to idea. Chodzi o przybliżanie człowieka do gór i nieba, poszerzanie horyzontów i przekraczanie granic. Dzięki otwarciu księgarni nasza kolejka linowa jeszcze bardziej zyskuje, ponieważ podróż wzbogaca się o walor kulturalny”.

[am]
fot. Lorenzo Passoni, Aiace Bazzana

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy