W 2020 roku Poczta Polska sprzedała 3 miliony książek. Jakie publikacje najczęściej kupowali klienci?

24 lutego 2021

Poczta Polska chwali się wynikami za 2020 rok. Łączna sprzedaż wydawnictw książkowych osiągnęła poziom 3 milionów egzemplarzy. To o pół miliona mniej niż w 2019 roku. Trzeba jednak podkreślić, że od marca mieliśmy pandemię, co mogło wpłynąć na częstotliwość odwiedzania placówek przez klientów, a tym samym – zakupy oferowanych tam produktów.

Jakie pozycje najczęściej kupowali Polacy na poczcie? Niezmiennie, największym zainteresowaniem cieszyła się oferta adresowana do dzieci i młodzieży. Wśród publikacji dla tej grupy znalazły się: łamigłówki, albumy z naklejkami, kolorowanki, a także kompendia wiedzy lingwistycznej i matematycznej. Łączna sprzedaż dla młodych odbiorców wyniosła 2 miliony egzemplarzy.

Z kolei w gronie najpopularniejszych i najchętniej kupowanych tytułów adresowanych do dorosłych czytelników znalazła się praca zbiorowa „Polska niezwykła”. Jest to przewodnik z atlasem, zawierający zbiór atrakcyjnych turystycznie miejsc w kraju. Zdaniem Justyna Siwek, rzeczniczki prasowej Poczty Polskiej, duże zainteresowanie przewodnikiem może wskazywać na to, że czytelnicy po zakończeniu pandemii mają zamiar powrócić do aktywności turystycznej i już dziś planują swoje podróże. Niewykluczone jednak, że traktowali lekturę po prostu jako erzac wyjazdów, które w ostatnim czasie są znacznie utrudnione.

W kategorii literatury obyczajowej najlepiej sprzedawały się dwie pozycje autorstwa Heather Morris: „Podróż Cilki” oraz „Tatuażysta z Auschwitz”. Książki autorki już trzeci rok z rzędu znajdują się w czołówce tytułów najchętniej nabywanych w placówkach Poczty Polskiej. Niesłabnącym zainteresowaniem czytelników cieszyły się także wydawnictwa kulinarne, biografie, wydawnictwa religijne, a także poradniki z dziedziny medycyny naturalnej. Łączna sprzedaż literatury dla osób dorosłych w 2020 roku wyniosła prawie 1 milion egzemplarzy.

Poczta Polska informuje, że sieć dystrybucyjna obejmująca ok. 7,5 tysiąca placówek umożliwia spółce dotarcie do szerokiego grona klientów, w tym właśnie czytelników. Blisko 5,3 tysiąca punktów zlokalizowanych jest w małych miejscowościach, gdzie częstokroć nie ma już żadnej księgarni.

[am]

Tematy: ,

Kategoria: newsy