Varujan Vosganian laureatem Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2016

17 października 2016

angelus-2016-laureat
Rumuński pisarz ormiańskiego pochodzenia, autor „Księgi szeptów” Varujan Vosganian, został tegorocznym laureatem Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Werdykt ogłoszono w sobotni wieczór, 15 października, podczas uroczystej gali w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu.

Jak powiedział przewodniczący jury, Mykoła Riabczuk, wybór laureata spośród tegorocznych finalistów nie był łatwy, ponieważ wszystkie siedem książek zasługiwało na nagrodę. „Decyzja była jak zawsze bardzo trudna, tym bardziej że każda z tych książek odwołuje się do historii, do historii bardzo trudnej. Sądzę, że to nie jest przypadkowe, iż w tym regionie, gdzie ta historia była tak szczególnie trudna, tak szczególnie wypełniona przemocą, pisarze odwołują się do pamięci. Każda z tych książek na różne sposoby ten problem traktuje” – zauważył.

Statuetkę projektu Ewy Rossano oraz 150 tysięcy złotych otrzymał Varujan Vosganian za „Księgę szeptów”. Nagrodzona książka to debiut powieściowy autora, który jest także poetą, uznanym ekonomistą i politykiem. „Księga szeptów” opowiada o ludobójstwie Ormian w 1915 roku, którego dopuścili się Turcy. Vosganian upomina się o pamięć zamordowanych wówczas ludzi, których śmierć do dzisiaj jest w Turcji tematem tabu.

„Trzy lata temu, kiedy spotkaliśmy się z Joanną Kornaś-Warwas, zgodziłem się, by przełożyła moją książkę. Jednym z argumentów, jakiego używała, wysyłając propozycję do wydawców, był ten, że jest to książka, która może zostać laureatem nagrody Angelus” ? powiedział Varujan Vosganian, dziękując za przyznane mu wyróżnienie. „Wierzę, że opisując tragedię o takim wymiarze, opisuje się wszystkie tragedie tego świata. Wierzę, że wielkie tragedie nie mają jednego języka. Widziałem film Wajdy o Katyniu” – dodał. „Pomiędzy historią a literaturą jest taka wielka różnica, że w historii śmierć jest pojęciem abstrakcyjnym. Wyrażana jest przez liczbę z dużą ilością zer. W literaturze śmierć nie ma zer. W literaturze każdy cierpi i umiera za siebie. Literatura jest narzędziem za pomocą którego nazywamy cierpienie. Jeśli ludzkość ma się uleczyć, to nie będzie to droga przez politykę czy historię, ale przez kulturę”.

Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus przyznaje miasto Wrocław. Laureata wybiera jury w składzie: przewodniczący Mykoła Riabczuk, prof. Stanisław Bereś, Piotr Kępiński, Tomasz Łubieński, Krzysztof Masłoń, Justyna Sobolewska, Mirosław Spychalski. W przypadku gdy nagroda trafia w ręce zagranicznego pisarza, osobną nagrodę za przekład (20 tysięcy złotych) odbiera także tłumacz. Tak było i w tym roku, kiedy na scenie pojawiła się tłumaczka „Księgi szeptów”, Joanna Kornaś-Warwas.

Varujan Vosganian miał w tym roku podwójny powód do zadowolenia. Powieść „Księga szeptów” spodobała się nie tylko członkom jury, ale także czytelnikom, którzy w zorganizowanym wcześniej plebiscycie zapewnili jej pierwsze miejsce oraz Nagrodę im. Natalii Gorbaniewskiej.

ksiega-szeptow

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy