banner ad

Vaclav Havel spocznie w rodzinnym grobie

21 grudnia 2011

Zmarły trzy dni temu poeta, dramatopisarz i były prezydent Czech, Vaclav Havel, zostanie skremowany i najprawdopodobniej pochowany w rodzinnej krypcie na praskich Vinohradach.

Decyzję o kremacji ciała wybitnego Czecha podjęła rodzina. Havel spocznie w krypcie obok swojej pierwszej żony – Olgi. Urna z prochami zostanie złożona w grobowcu dopiero po świętach, ale oficjalne państwowe uroczystości zaplanowano na piątek. Po nich rodzina uda się na prywatną ceremonię kremacyjną.

Od poniedziałku do dzisiaj trumna z ciałem wystawiona jest na widok publiczny na praskim Starym Mieście. Potem zostanie przeniesiona na Hradczany. Trumna eskortowana przez gwardię honorową ma jechać na tej samej wojskowej lawecie, na której wieziono trumnę innego wybitnego Czecha – Tomasza Masaryka, a potem złożona na katafalku w Sali Władysławowskiej Zamku Praskiego, gdzie ponownie zostanie wystawiona na widok publiczny.

Havel, nie tylko poeta i pisarz, ale także legenda czeskiej opozycji, zmarł w niedzielę w swoim wiejskim domu w Hradeczku. Przyczyną zgonu była niewydolność serca, do której przyczyniła się poważna infekcja górnych dróg oddechowych, której Havel nabawił się wiosną. Miał 75 lat. Oficjalne uroczystości pogrzebowe odbędą się w piątek w południe, w katedrze św. Wita.

Na zdjęciu poniżej trumna z ciałem Havla wystawiona na Starym Mieście:

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy