Utwór promujący 4 tom „Pana Lodowego Ogrodu” – podobieństwo czy plagiat?

26 listopada 2012


Czyżby utwór promujący czwarty i ostatni tom popularnej sagi fantastycznej Jarosława Grzędowicza miał coś wspólnego z klasyczną piosenką Johna Lennona?

Powieść zamykająca jeden z najlepiej sprzedających się cykli w polskiej literaturze fantastycznej oczekiwana jest niecierpliwie przez fanów już od trzech lat. Wydawnictwo Fabryka Słów przygotowało się więc do promocji książki z należytą pompą. Jednym z elementów kampanii marketingowej jest utwór „Ocalona pieśń” napisany przez nowo powstały duet Midgaard.

Projekt pomyślany jako jednorazowe przedsięwzięcie dwójki muzyków zainspirowanych książkami Grzędowicza ? Jakuba Jabłonki oraz Adama Sypuły ? przerodził się w regularny zespół, który pracuje już nad kolejnymi utworami do „Pana Lodowego Ogrodu”. Nazwa Midgaard pochodzi od krainy, gdzie rozgrywa się akcja cyklu.

Premiera singla promującego czwarty tom miała miejsce w czwartek 22 listopada. Wszystko byłoby dobrze, gdyby nie fakt, że od pierwszych akordów słychać uderzające podobieństwo pomiędzy utworem a klasycznym protest-songiem Johna Lennona pt. „Working Class Hero”.

Czy to jeszcze podobieństwo, a może już plagiat? Przekonajcie się sami, przysłuchując się obydwu utworom poniżej:

Na zdjęciu załączonym do newsa fragment okładki 4 tomu „Pana Lodowego Ogrodu” Jarosława Grzędowicza, który ukazał się nakładem wydawnictwa Fabryka Słów.

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: newsy