Ustalono, skąd zaczerpnięto ilustracje do pierwszego wydania „O krasnoludkach i sierotce Marysi” Marii Konopnickiej

10 lipca 2024

Litografie do pierwszej edycji „O krasnoludkach i sierotce Marysi” Marii Konopnickiej z 1896 roku wydawca Michał Arct zaczerpnął z wydawanego w Norymberdze czasopisma „Kinder-Gartenlaube” – ustalili niezależnie od siebie badaczki Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu i amator historii Michał K. Gajzler.

Najbardziej znane i charakterystyczne ilustracje baśni „O krasnoludkach i o sierotce Marysi” to te autorstwa Jana Marcina Szancera. Do niedawna nie było wiadomo, jak wyglądało pierwsze wydanie książki z 1896 roku, przez wiele dekad uważane za zaginione – przypomniano w komunikacie Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

W 2016 roku unikatowy egzemplarz tego wydania zakupiła Biblioteka Narodowa. Nadal nieznane pozostawało jednak źródło zamieszczonych w nim dwunastu kolorowych litografii. Według niektórych badaczy pochodziły one z Niemiec.

Owo źródło odkrył dopiero działający na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej UAM Zespół ds. Badań nad Literaturą i Kulturą Dziecięcą pod kierownictwem rektor uczelni, prof. dr hab. Bogumiły Kaniewskiej.

Kwerenda w Berlinie potwierdza hipotezę

Jak podano w komunikacie, pierwsze hipotezy o pochodzeniu ilustracji pojawiły się podczas seminarium poświęconego Marii Konopnickiej, które odbyło się na Wydziale Filologii w czerwcu 2022 roku. Następnie w sierpniu 2022 roku dr Anna Czernow i dr Aleksandra Wieczorkiewicz odwiedziły berlińską Staatsbibliothek, aby przyjrzeć się litografiom z wydawanego w Norymberdze w latach 1886-1891 czasopisma „Kinder-Gartenlaube. Farbig illustrierte Zeitschrift zur Unterhaltung und Belehrung der Jugend”. Przypuszczały bowiem, że to one mogą być poszukiwanym źródłem ilustracji polskiego utworu dla dzieci.

„Hipoteza okazała się trafna. Możliwy dzięki kwerendzie dokładny ogląd wszystkich numerów czasopisma, a zwłaszcza widok (…) okładki jednego z nich, nie pozostawiły wątpliwości, skąd Michał Arct, wydawca baśni Konopnickiej, zaczerpnął litografie do pierwszej edycji 'O krasnoludkach…’ z 1896 roku” – czytamy w komunikacie.

Dr Aleksandra Wieczorkiewicz i dr Anna Czernow w berlińskiej Staatsbibliothek (fot. WFPiK UAM)

Ilustracje wykorzystane za zgodą czy bez?

Nie wiadomo, czy Michał Arct poprosił niemieckich wydawców o zgodę na ich wykorzystanie. Jak poinformował Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej UAM, archiwum Arcta zostało w większości zniszczone w czasie wojny, a do archiwum w Norymberdze na razie nie udało się dotrzeć.

Badaczki przypuszczają jednak, że Michał Arct musiał kontaktować się z niemiecką pracownią, żeby pozyskać litografie. „Inną sprawą pozostaje fakt, że w XIX wieku 'pożyczanie’ cudzych materiałów graficznych bez wiedzy i pozwolenia autorów było na porządku dziennym, szczególnie w masowej produkcji książkowej i czasopiśmiennej. Trzeba też pamiętać, że prawo autorskie nie obowiązywało w obecnym kształcie” – wskazano w przesłanym komunikacie.

„Jak to zwykle bywa, tego rodzaju odkrycia rodzą kolejne, niezwykle ważne pytania – czy ilustracje to jedyne, co zostało zaczerpnięte z niemieckiego czasopisma dla dzieci? A może treść 'O krasnoludkach i o sierotce Marysi’ również nosi ślady podobnego zapożyczenia?” – zastanawiają się badaczki.

Niezależne odkrycie źródła ilustracji

Na początku czerwca tego roku amator historii Michał Kazimierz Gajzler opublikował na swoim blogu efekty przeprowadzonej przez siebie w 2023 roku kwerendy, która i jego doprowadziła do odkrycia niemieckiego źródła ilustracji do „O krasnoludkach i o sierotce Marysi” Marii Konopnickiej.

„Nie byłby to pierwszy w dziejach nauki przypadek (niemal) równoczesnego dokonania ważnego odkrycia przez różnych, niezależnych od siebie badaczy!” – podkreślono w komunikacie UAM.

Ukaże się artykuł i monografia

Zespół ds. Badań nad Literaturą i Kulturą Dziecięcą zapowiedział, że wkrótce na łamach „Pamiętnika Literackiego” ukaże się artykuł „Szczęśliwe zakończenie poszukiwań krasnoludków z baśni Marii Konopnickiej” autorstwa prof. Katarzyny Krzak-Weiss, dr Anny Czernow i dr Aleksandry Wieczorkiewicz, w którym przedstawione zostanie nie tylko samo odkrycie, ale również szczegółowe analizy niemieckich tekstów towarzyszących oryginalnym litografiom z czasopisma „Kinder-Gartenlaube”.

Autorki pracują także nad monografią, która przedstawi odkrycie w szerszym kontekście XIX-wiecznej praktyki „pisania do obrazków” oraz pozwoli zapoznać się z niemieckimi tekstami z „Kinder-Gartenlaube” w przekładach Michała Fijałkowskiego.

Ilustracje z pierwszego wydania „O krasnoludkach…” można znaleźć w cyfrowej Bibliotece Narodowej Polona.

[am]
fot. Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu Adama Mickiewicza
źródło: naukawpolsce.pl

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: newsy