Urząd Marszałkowski w Toruniu zadbał o lektury dla seniorów. Książki rozwożą żołnierze Wojsk Ochrony Terytorialnej

8 kwietnia 2020


Z myślą o osobach starszych, które w obecnej sytuacji pozostają w domach, Urząd Marszałkowski w Toruniu przygotował akcję „Książka dla seniora”. W kilku miastach województwa kujawsko-pomorskiego postawiono kartony, do których można wkładać ciekawe publikacje. Rozwiozą je sędziwym mieszkańcom żołnierze Wojsk Ochrony Terytorialnej.

Osoby starsze mogą być najbardziej dotknięte brakiem dostępu do książek. Rzadziej korzystają z nowych rozwiązań technologicznych, takich jak czytniki e-booków. Nie wszyscy seniorzy dokonują też zakupów online, bądź to z braku dostępu do internetu, bądź z braku pieniędzy lub zaufania do tej formy sprzedaży.

„Skutki zawieszenia działalności instytucji kultury, w tym bibliotek, odczuwają także seniorzy. Pragniemy umożliwić im dalsze korzystanie z tej formy spędzania czasu, jaką jest obcowanie z literaturą, dlatego w ramach naszej akcji osoby starsze otrzymają książki prosto do domu” ? powiedział marszałek Piotr Całbecki.

Do akcji może przyłączyć się każdy w regionie. Specjalnie oznakowane kartony na książki stanęły przed gmachem Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu (pl. Teatralny 2, ul. Marii Skłodowskiej-Curie 73) oraz przed przedstawicielstwami w Bydgoszczy (ul. Jagiellońska 9), we Włocławku (ul. Bechiego 2), w Inowrocławiu (Al. Niepodległości 4) i Grudziądzu (ul. Waryńskiego 4).

Urzędnicy też podzielili się książkami. Część przeczytanych lektur przekazała dla seniorów m.in. przewodnicząca sejmiku Elżbieta Piniewska. Jednocześnie do wszystkich chętnych kierowane jest przypomnienie, że książki należy przynosić tylko przy okazji wyjścia do sklepu czy apteki bądź spaceru z psem. Mogą być przekazane także poza godzinami pracy przedstawicielstw, wówczas należy je zostawiać w torbach i umieszczać na bramce wejściowej.

W celu zachowania najwyższych środków ostrożności książki są naświetlane promieniowaniem ultrafioletowym. Następnie trafiają między innymi do podopiecznych dziennych domów opieki. W kolejnym etapie książki mają być dostarczać do samorządów lokalnych, które zajmą się ich rozdystrybuowaniem na swoich terenach.

Aktualnie rozwożeniem lektur zajmują się żołnierze z 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. „Zdajemy sobie sprawę z tego, iż ci starsi ludzie potrzebują nie tylko jedzenia, ale również, a może i przede wszystkim, rozmowy i zajęcia. W tym trudnym czasie, gdzie tak naprawdę nie mogą wychodzić na zewnątrz, doszliśmy do wniosku, że musimy coś wymyślić dla nich. Wpadliśmy na pomysł, żeby zawozić im również książki i albumy” ? powiedział w rozmowie z portalem tylkotorun.pl szeregowy Marcin Swaczyna.

Akcja spotkała się już z dużym zainteresowaniem. Zebrano do tej pory kilka kartonów z różnorodnymi publikacjami.

[am]
fot. Monika Dąbrowska
źródło: Urząd Marszałkowski w Toruniu, tylkotorun.pl

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy