banner ad

Ursula K. Le Guin znajdzie się na znaczku pocztowym

18 stycznia 2021

Amerykańska poczta zapowiedziała wprowadzenie do użytku znaczka pocztowego z podobizną zmarłej trzy lata temu pisarki Ursuli K. Le Guin. Data wprowadzenia do obiegu nie jest jeszcze znana, ale wiadomo, że nastąpi to w tym roku.

Jak podkreślono w komunikacie, Ursula K. Le Guin „rozszerzyła zakres literatury poprzez powieści i opowiadania, które zwiększyły uznanie krytyków i publiczności dla science fiction i fantasy”.

Na znaczku widnieje portret Ursuli K. Le Guin wykonany na podstawie fotografii z 2006 roku. W tle widać scenę z jej przełomowej powieści „Lewa ręka ciemności” z 1969 roku, która przedstawia wysłannika z Ziemi o imieniu Genly Ai, uciekającego z obozu pracy na zimowej planecie Gethen wraz ze zhańbionym premierem getheńskim, Estravenem.

Ursula K. Le Guin będzie 33. osobistością uhonorowaną znaczkiem w ramach emitowanej przez amerykańską pocztę od 1979 roku serii Sztuki Literackie. Na pierwszym znaczku znalazła się podobizna Johna Steinbecka, na kolejnych uwieczniono takich znamienitych pisarzy, jak Herman Melville, William Faulkner, Ernest Hemingway, Edith Wharton, William Saroyan, Dorothy Parker, F. Scott Fitzgerald, Ayn Rand, Mark Twain czy Flannery O’Connor.

Grafikę na znaczku narysował Donato Giancola, nagradzany artysta science fiction i fantasy znany m.in. z ilustracji wykonanych do gry karcianej „Magic: The Gathering”. Dyrektorem artystycznym był Antonio Alcalá.

[am]
fot. USSP

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy