Uniwersytet Warszawski otwiera nowy kierunek studiów dla przyszłych pisarzy. Na uczelni będzie można uczyć się sztuki pisania

27 maja 2021

Uniwersytet Warszawski zdecydował się na uruchomienie nowych kierunków studiów w roku akademickim 2021/2022. Tegoroczni maturzyści i inni zainteresowani spośród nowych kierunków będą mogli wybrać m.in. sztukę pisania.

Uczelnia informuje, że kierunek nawiązuje do kreatywnego pisania – przedmiotu od stu lat wykładanego na uniwersytetach amerykańskich. „Sztuka pisania jest adresowana do wszystkich osób, które piszą i pragnęłyby rozwijać tę umiejętność. Kierunek studiów sprzyja podejmowaniu twórczości poetyckiej, prozatorskiej, dziennikarskiej, krytycznoliterackiej” – zachęca Uniwersytet Warszawski.

Studia ze sztuki pisania mają trwać trzy lata i odbywać się stacjonarnie na Wydziale Polonistyki. Studenci będą uczyli się, jak „świadomie i adekwatnie do sytuacji używać języka jako narzędzia komunikacji oraz sztuki erystycznej”. Oprócz tego przewidziane są „zajęcia praktyczne służące zapoznaniu studentów z programami komputerowymi do składania tekstów czy ich redagowania”. W programie są również warsztaty z praktykującymi pisarzami, dziennikarzami i krytykami. Studenci będą mogli spróbować sił nie tylko w poezji czy literaturze pięknej, ale również gatunkowej – przewidziano m.in. warsztaty ze sztuki kryminału i horroru.

Studia na kierunku pisarskim mają rozwijać kompetencje pisarza, publicysty, krytyka, twórczego uczestnika mediów elektronicznych bądź wykonawcy szerokiej gamy zawodów związanych z kulturą popularną. Uniwersytet przekonuje, że absolwenci będą mogli szukać zatrudnienia w redakcjach pism, wydawnictwach czy portalach internetowych, ale również podejmować pracę jako jako copywriter, krytyk literacki czy właśnie twórca literatury.

Sztuka pisania to jeden z kilku nowych kierunków, które będzie można studiować od roku akademickiego 2021/2022. Pozostałe to m.in. nanoinżynieria, chemia jądrowa i radiofarmaceutyka. „Wprowadzenie nowych kierunków wynika z dostosowania oferty studiów do oczekiwań odbiorców i potrzeb rynku pracy” – powiedziała PAP rzeczniczka prasowa Uniwersytetu Warszawskiego dr Anna Modzelewska.

Zapisy na studia pierwszego stopnia na UW rozpoczną się 7 czerwca.

[am]

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy