Unikatowy egzemplarz „Podróży do kresu nocy” Céline?a sprzedany za ponad 165 tysięcy euro

22 października 2013

Podróż do kresu nocy - aukcja-1
Podczas licytacji w paryskim domu aukcyjnym Artcurial pierwsze, niezwykle rzadkie wydanie debiutanckiej powieści Louisa-Ferdinanda Céline?a sprzedano za kwotę 165 068 euro (ok. 690 tysięcy złotych). To ponad dwukrotnie więcej niż przewidywali eksperci.

Na wyjątkowość egzemplarza kultowej „Podróży do kresu nocy”, który widzicie na załączonych zdjęciach wpłynęło kilka istotnych czynników. To pierwsze ze wszystkich wydań, pierwszy z dziesięciu numerowanych egzemplarzy opublikowanych na specjalnym papierze w 1932 roku. Kartki egzemplarza do dzisiaj pozostały nierozcięte. Zdaniem eksperta Jeana-Claude?a Vraina bardzo prawdopodobne, że egzemplarz ten należał niegdyś do samego pisarza.

Rzadka kopia „Podróży do kresu nocy” stanowiła część większej kolekcji XIX- i XX-wiecznych książek będących własnością wielkiego znawcy i kolekcjonera, który chciał pozostać anonimowy. Oprócz powieści Céline?a wystawił on na sprzedaż 287 innych rzadkich egzemplarzy, w tym pierwsze wydania dzieł Camusa czy Bretona. Książki sprzedane zostały za łączną kwotę 1 228 394 euro.

Podróż do kresu nocy - aukcja 2

fot. Artcurial

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy