Unikatowy egzemplarz albumu „Przygody Tintina. Czarna wyspa” wystawiono na sprzedaż. Będzie najdroższym europejskim komiksem?

20 września 2017


Dom aukcyjny Catawiki wystawił na licytację unikatowy egzemplarz „Przygód Tintina” z 1943 roku. Szacunkowa wartość komiksu wynosi blisko 100 tysięcy euro. Nie wiesz w co ulokować kapitał? Warto wziąć udział w aukcji, ponieważ w ciągu kilku lub kilkunastu lat cena tego komiksu może wzrosnąć wielokrotnie.

Istnieją na świecie historie obrazkowe, które dorosłych fanów i kolekcjonerów potrafią rozgrzać do czerwoności. Są to wyjątkowe, pierwsze, bądź jedne z najwcześniejszych wydań najbardziej znanych tytułów. Wymienić można chociażby „Action Comics #1” z 1938 roku, którego wartość w przypadku najlepiej zachowanych egzemplarzy szacowana jest obecnie na ponad 3 miliony dolarów. W tej materii na rynku kolekcjonerskim niepodzielnie panują amerykańskie komiksy. Jak się jednak okazuje, również wśród europejskich wydań można znaleźć prawdziwe rarytasy. Jeden z nich został właśnie wystawiony na sprzedaż na aukcji Catawiki.

Komiks jest alternatywną wersją tomu „Przygód Tintina” zatytułowanego „Czarna wyspa” (fr. „L’lle Noire”). To jedna z trzech znanych na świecie kopii tego wydania. Historia tego konkretnego egzemplarza jest niezwykła.

Do 1941 roku „Przygody Tintina” ukazywały się w czerni i bieli. W tamtych czasach Hergé nie przejmował się objętością kolejnych tomów. Jeśli potrzebował do opowiedzenia historii większej ilości plansz, to pojedynczy album mógł zawierać nawet 140 stron. Każda strona składała się z 3 pasków po 2 panele. W 1942 roku redaktor z wydawnictwa Casterman przekonał Hergé’a do wydania „Przygód Tintina” w kolorze. Opcja ta stała się możliwa dzięki drukarce offsetowej nabytej przez oficynę. Trwała jednak II wojna światowa, dostęp do papieru był bardzo ograniczony, więc zasugerowano twórcy, aby zmniejszył objętość albumów do 62 stron. Herge musiał więc dostosować komiksy do nowego formatu, a tym samym ścieśnić ilość paneli na stronie. Zadanie było tak pracochłonne, że postanowił utworzyć studio i zatrudnić asystentów.

W tym samym czasie Hergé poprosił redaktora o wykonanie wydruków próbnych kilku albumów w czerni i bieli, aby mógł porozsyłać je do gazet za granicą, gdzie byłyby wykorzystane do reprodukcji i publikacji. Artysta uznał, że najlepiej oprawić je w okładkę, gdyż przesyłki w formie książki rzadziej były konfiskowanej przez okupanta. W listopadzie 1943 roku Hergé otrzymał od wydawcy po 10 sztuk albumów „Pęknięte ucho”, „Krab o złotych szczypcach”, „Tajemnicza gwiazda”, „Tajemnica jednorożca” i „Czarna wyspa” (drugie 10 sztuk każdego z tytułów trafiło do archiwów Castermana). Dziś albumy te znane są kolekcjonerom jako „les éditions alternées” (z fr. alternatywne wydania). Każdy wolumin zawiera naprzemiennie kartkę zadrukowaną i pustą.

Do wydrukowania egzemplarzy „alternatywnego wydania” „Czarnej wyspy” wykorzystano stronice komiksu z pierwszej kolorowej edycji z 1943 roku, tyle że w czerni i bieli. Okładkę zaczerpnięto z pierwszego wydania zawierającego na oprawie całostronicową ilustrację (opublikowano je w 1942 roku). Ten album próbny też wydano w nakładzie 10 egzemplarzy. Komiks wystawiony na aukcji jest jednak o wiele bardziej wyjątkowy. 3 spośród tych 10 egzemplarzy nie został rozesłane do zagranicznych gazet. Posłużyły asystentom rysownika do stworzenia całkowicie zrewidowanej wersji albumu „Czarna wyspa” na zlecenie brytyjskiego wydawnictwa Méthuen. Jest to więc coś więcej niż komiks: to dokument historyczny, wersja robocza.

„Udostępniony przez nas egzemplarz pełen jest poprawionych rysunków i odręcznych notatek. To prawdziwy unikat, którego wartość szacujemy na 95 tysięcy euro, co czyni z niego najdroższy europejski komiks” ? mówi Patrick Vranken, ekspert Catawiki z kategorii komiksów.

Licytacja trwa na stronie Catawiki i zakończy się w niedzielę 24 września (aktualnie cena wynosi 47 tysięcy euro).

„Przygody Tintina” od dawna biją rekordy na europejskim rynku kolekcjonerów komiksów. Autorska plansza z postaciami występującymi w serii została sprzedana w 2014 roku w Paryżu za ponad 2,6 miliona euro. Z kolei za jedną oryginalną planszę z komiksu „Spacer po Księżycu” nabywca musiał zapłacić w 2016 roku ponad 1,5 miliona euro.

Dobrze radzi sobie nie tylko sztuka komiksowa, ale również same albumy. W zeszłym roku na licytacji sprzedano za 40 tysięcy euro inny egzemplarz „Przygód Tintina”. Była to wersja z pustymi chmurkami z 1948 roku, którą wydawca wykorzystywał podczas sprzedaży książki za granicą. Obecnie licytowany komiks ma szansę podwoić tę kwotę i stać się tym samym najdroższym na świecie egzemplarzem „Przygód Tintina” oraz najdroższym europejskim komiksem.

Okładka polskiego wydania albumu „Czarna wyspa”, które ukazało się nakładem wydawnictwa Egmont:

[am]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy