Ukraina: ponad 15 bibliotek zostało zniszczonych lub uszkodzonych przez wojska rosyjskie

4 maja 2022

Ukraiński minister kultury i polityki informacyjnej Ołeksandr Tkaczenko powiedział, że od czasu napaści Rosji na Ukrainę wojska Putina zniszczyły lub uszkodziły ponad 15 bibliotek w całym kraju.

Dane te Tkaczenko przekazał podczas spotkania online z brytyjską Grupą Parlamentarną ds. Bibliotek, Informacji i Wiedzy, które odbyło się 27 kwietnia. Minister kultury informował swoich kolegów z Wysp o aktualnej sytuacji w Ukrainie i zagrożeniach, jakie stanowią dla bibliotek i archiwów rosyjscy najeźdźcy.

„Wojska rosyjskie barbarzyńsko niszczą wszystko na swojej drodze. W rezultacie ponad 15 bibliotek zostało już uszkodzonych lub zniszczonych. Myślę, że to niestety nie jest ostateczna liczba” – napisał Tkaczenko na swoim profilu na portalu społecznościowym Telegram.

Ministerstwo Kultury i Polityki Informacyjnej pomaga w ewidencjonowaniu wszystkich zniszczeń instytucji kultury dokonanych przez rosyjską armię. Jedną z bibliotek, która znajduje się w rejestrze i uległa uszkodzeniom podczas wojny, jest Charkowska Państwowa Biblioteka Naukowa im. Włodzimierza Korolenki w Charkowie. To druga pod względem wielkości zbiorów – po Bibliotece Narodowej Ukrainy im. Władimira Wiernadskiego – książnica w kraju, a także jedna z najstarszych i największych bibliotek w Europie.

W rozmowie z portalem Lyuk Natalia Petrenko opowiada, że została dyrektorką tej instytucji w styczniu i wspólnie z zespołem opracowała kilkuletnią strategię rozwoju. Plany legły w gruzach nocą 24 lutego wraz z atakiem rosyjskich wojsk na Ukrainę. 2 marca fala uderzeniowa po eksplozji w centrum Charkowa spowodowała, że w głównym budynku biblioteki wyleciały okna i drzwi, zniszczeniom uległy też świetliki dachowe, a system grzewczy przestał działać.

Stanowi to duże wyzwanie dla ochrony księgozbioru liczącego ponad 7 milionów woluminów. Biblioteka nie jest w stanie zapewnić teraz optymalnych warunków do przechowywania książek. Jedyne, co można było zrobić, to pozasłaniać okna, aby zabezpieczyć tomy przed fizycznymi zniszczeniami. Prace te wykonano wspólnie z wolontariuszami. Ale to jedynie zmniejsza wpływ środowiska. Do przechowywania papierowych woluminów potrzebna jest chociażby odpowiednia temperatura i wilgotność.

Obecnie biblioteka działa zdalnie, udzielając konsultacji z zakresu bibliotekoznawstwa i komunikując się z organizacjami międzynarodowymi w sprawach związanych z przyszłością swojej instytucji. Natalia Petrenko przyznaje, że nie może doczekać się końca działań wojennych, aby móc przywrócić bibliotekę do pełnej funkcjonalności.

Podczas udziału w spotkaniu online z brytyjską Grupą Parlamentarną ds. Bibliotek, Informacji i Wiedzy ukraiński minister kultury Ołeksandr Tkaczenko zaapelował do tamtejszych parlamentarzystów i urzędników o pomoc finansową na odrestaurowanie instytucji kultury w Ukrainie i zachęcił do upowszechniania ukraińskiej literatury.

Jak podaje Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka, od początku rosyjskiej inwazji w wyniku działań wojennych śmierć poniosło ponad 3 tysiące cywilów. Ponad 5 milionów Ukraińców opuściło swój kraj w obawie o bezpieczeństwo, a kolejnych 7 milionów uciekło do innych regionów Ukrainy.

[am]

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy