Ukaże się kolejna oficjalna kontynuacja przygód Kubusia Puchatka

23 listopada 2015

nowa-ksiazka-kubus-puchatek
Angielski oddział wydawnictwa Egmont podał do wiadomości publicznej nazwiska czterech autorów, spod pióra których wyjdzie oficjalna kontynuacja przygód ulubieńca dzieci na całym świecie. Wieści te zbiegają się z otwarciem wystawy, na której można zobaczyć czaszkę niedźwiedzicy, która była inspiracją do stworzenia Kubusia Puchatka.

Zaplanowana na październik przyszłego roku antologia „The Best Bear in All the World” (z ang. „Najlepszy miś na całym świecie”) będzie zbiorem czterech opowiadań, które oddadzą hołd A.A. Milne’emu i E.H. Shepardowi i uczczą dziewięćdziesiątą rocznicę pierwszego wydania „Kubusia Puchatka” w 1926 roku. Każdy z tekstów zostanie napisany przez innego współczesnego autora cenionego za swą twórczość skierowaną do najmłodszych czytelników. Do czwórki, której przypadł ten niezwykły zaszczyt, należą: Paul Bright, Jeanne Willis, Kate Saunders i Brian Sibley.

„Każdemu z autorów udało się w nowych historiach uchwycić ponadczasowy urok Stumilowego Lasu i mamy ogromną nadzieję, że te przygody przypomną fanom, dlaczego pokochali oryginalne książki z Kubusiem Puchatkiem i przybliżą najlepszego misia na całym świecie zupełnie nowym pokoleniom czytelników” – wyraziła nadzieję Nicole Pearson, dyrektor kreatywna wydawnictwa Egmont. „To była absolutna przyjemność współpracować z czterema autorami, którzy mają tyle namiętności i szacunku dla pisarstwa Milne’a”.

Paul Bright to wielokrotnie nagradzany autor książek obrazkowych i wierszy dla dzieci. Z kolei Jeanne Willis zasłynęła jako autorka ponad 300 tytułów. Kate Saunders to pisarka i dziennikarka, autorka licznych tytułów zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Natomiast Brian Sibley to pisarz, autor dramatów radiowych i „puchatkowej” książki „Hejże ha! Niech żyje Miś!”. Za ilustracje do kontynuacji odpowiadać będzie Mark Burgess, który ma odtworzyć styl Ernesta H. Sheparda.

Zapowiadana antologia opowiadań to już druga oficjalna kontynuacja przygód Kubusia Puchatka. W 2009 roku ukazał się „Powrót do Stumilowego Lasu” Davida Benedictusa. Ogłoszenie o wydaniu kolejnych przygód Puchatka zbiega się w czasie z otwarciem wystawy przez londyńskie Muzeum Myślistwa, gdzie wśród eksponatów będzie można znaleźć czaszkę niedźwiedzicy Winniepeg, która była pośrednią inspiracją do stworzenia postaci uwielbianego na całym świecie misia.

czaszka-kubusia-puchatka

Niedźwiedzica trafiła do Anglii z Kanady za sprawą pewnego żołnierza i była maskotką jego regimentu. Kiedy oddział został wysłany na pole walki, Winniepeg przekazano londyńskiemu zoo, gdzie stała się prawdziwą atrakcją uwielbianą przez dzieci. W połowie lat 20. ubiegłego wieku Christopher, syn A.A. Milne’a, był jako dziecko częstym gościem w zoo, gdzie nie tylko bawił się z Winniepeg, ale nazwał po niej imieniem Winnie swojego pluszowego misia i pierwowzór postaci Puchatka. Po śmierci niedźwiedzicy w 1930 roku jej ciało przekazano Muzeum Dentystycznemu Królewskiego College’u Chirurgów i od tamtej pory pozostawało w zbiorach tej instytucji, przetrwawszy bombardowania z 1941 roku, które zniszczyły większość kolekcji.

Jak stwierdził Sam Alberti, dyrektor Muzeum Myślistwa, czaszka, poza historyczną wartością, ma także wartość badawczą. „[Winnipeg] żyła z bardzo poważną chorobą dziąseł, zapewne z powodu tego całego miodu, którym była karmiona. Możemy zobaczyć, co się dzieje ze zwierzętami, których dieta, choć z pewnością smaczna, jest całkowicie dla nich nieodpowiednia”.

[ks]
fot. Paul K/Flickr, Royal College of Surgeons
źródło: Licensing.biz, ArtsBeat

Tematy: , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy