Ujawniono imponujący księgozbiór, jaki posiadał hollywoodzki aktor Charlton Heston

15 marca 2016

biblioteka-hestona-1
Rodzina zmarłego w 2008 roku Charltona Hestona wystawiła na sprzedaż dom, w którym hollywoodzki aktor mieszkał wraz ze swoją żoną przez blisko pół wieku. Za sprawą tej decyzji do mediów przedostały się informacje o imponującym księgozbiorze należącym niegdyś do Hestonów, a szczególnie ? kolekcji niezwykle rzadkich dzieł Szekspira.

Kiedy wybudowany w 1959 roku dom leżący na zboczach Beverly Hills został wystawiony na sprzedaż, agencja nieruchomości umieściła w sieci zdjęcia posesji. Wielbicielom literatury, którzy mieli okazję je widzieć, z pewnością rzucił się w oczy fakt, że w niemal każdym z nowocześnie urządzonych, przestronnych pokoi można było znaleźć regał lub półki z książkami. Zwieńczeniem kolekcji była imponująca biblioteka, do której prowadziły schody wprost z sypialni.

Antykwariusze z Vagaboond Books, którzy nabyli zasadniczą część kolekcji, napisali, że w zbiorach Hestonów znajdowały się książki na różne tematy, zwłaszcza pozycje z dziedziny sztuki i fotografii (żona Charltona, Lydia, zajmowała się fotografią). Nie zabrakło również literatury dziecięcej, biografii historycznych, książek podróżniczych i religijnych, a także odrobiny beletrystyki. Stan książek wskazywał, że właściciele regularnie z nich korzystali.

biblioteka-hestona-2

Wiele książek zawierało osobiste dedykacje dla Charltona Hestona od takich znanych autorów, jak prezydent Lyndon Johnson, rysownik Charles Schulz, pisarz Ray Bradbury czy malarz Andrew Wyeth. Co ciekawe, choć aktor opowiadał się za dostępem do broni i przez pięć lat piastował stanowisko prezydenta Narodowego Stowarzyszenia Strzeleckiego Ameryki, w zbiorach znalazły się tylko dwie publikacje na temat pistoletów. Nie było też prawie żadnych książek filmowych o Hollywood.

U bibliofilów szczególne uznanie zdobyłyby rzadkie wydania dzieł Szekspira. Heston posiadał edycję „Makbeta” z 1673 roku oraz „Hamleta” z 1676 roku. Obie książki można znaleźć zaledwie w kilku instytucjach w USA i Wielkiej Brytanii, rzadko też pojawiają się na rynku antykwarycznym, dlatego zdecydowano się na ich sprzedaż na osobnych aukcjach. Szacuje się, że osiągną cenę odpowiednio od 25 do 35 tysięcy dolarów i od 15 do 25 tysięcy dolarów. Heston był również właścicielem trzech komedii i czterech tragedii z drugiego Folio (1632 rok) oraz kilku rzadkich reprintów z 1935 roku.

Skąd takie zainteresowanie Szekspirem u aktora? Heston zasłynął rolami w takich głośnych produkcjach, jak „Ben-Hur”, „Dziesięcioro przykazań”, „Planeta małp” czy „Człowiek Omega”, jednak w głębi serca uważał się za aktora szekspirowskiego. „Wielkie role są zawsze szekspirowskie” ? mówił. Sam również na początku kariery wystąpił w scenicznych i filmowych adaptacjach dzieł Wielkiego Barda. Później, kiedy był już u szczytu popularności, spłacił swój dług Szekspirowi, debiutując jako reżyser i scenarzysta filmową adaptacją sztuki „Antoniusz i Kleopatra”.

Dom Charltona Hestona kupił za 12,2 miliona dolarów inny znany filmowiec ? Luc Besson.

biblioteka-hestona-3

[am]
fot. aktora: Wikimedia Commons
źródło: At Home in Hollywood, Vagabond Books, Bonhams, Guardian, Variety

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy