Uchylono decyzję o likwidacji Państwowego Instytutu Wydawniczego

19 października 2015

piw-uratowany
Minister Skarbu Państwa uchylił decyzję o likwidacji Państwowego Instytutu Wydawniczego. Przedsiębiorstwo zostanie przekształcone w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa, a następnie ? w narodową instytucję kultury.

„Powołany w 2012 roku międzyresortowy zespół ds. ochrony dziedzictwa i majątku PIW wywiązał się ze swoich zobowiązań. Wypracował model, jaki gwarantuje zachowanie integralności zbiorów i dorobku PIW, jak również zachowanie jego majątku w rękach państwa. Dzięki temu PIW będzie mógł nadal wydawać klasykę polskiej i światowej literatury, a w przyszłym roku świętować 70-lecie swojej działalności” ? powiedział Andrzej Czerwiński, minister Skarbu Państwa.

„PIW pozostanie w rękach państwa i będzie służył kulturze. Uratowane zostanie nie tylko wydawnictwo, ale również bardzo zaniedbany księgozbiór i archiwum. Satysfakcja jest tym większa, że w ubiegłym tygodniu rząd przyjął Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa ? podkreśliła minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Małgorzata Omilanowska.

PIW został postawiony w stan likwidacji w 2012 roku z powodu zadłużenia sięgającego 8,6 miliona złotych. Wybrany na stanowisko likwidatora Rafał Skąpski zaczął jednak ratować wydawnictwo. W ciągu trzech lat zmniejszył zadłużenie o 80 procent, odzyskał cenny budynek biurowy przy ul. Foksal 17, zwiększył dwukrotnie ilość publikowanych tytułów, a każdy rok kończył zyskiem z prowadzonej działalności. Sytuacja zaczęła wyglądać na tyle obiecująco, że wydawnictwo przy wsparciu Społecznego Komitetu Ratowania PIW oraz wielu znanych ludzi kultury i zwykłych czytelników zaczęło apelować o wykreślenie Państwowego Instytutu Wydawniczego z wykazu przedsiębiorstw państwowych postawionych w stan likwidacji. Ministerstwo nie zamierzało jednak zmieniać zdania, odwołało likwidatora, a na jego miejsce powołało kolejnego, Macieja Szudka. Petycja zainicjowana przez Społeczny Komitet Ratowania PIW-u przyniosła jednak wymierny skutek. We wrześniu minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska zapowiedziała, że PIW zostanie uratowany i przekształcony w narodową instytucję kultury. „W wyniku prac międzyresortowego zespołu, Maciej Szudek, likwidator PIW 5 października 2015 roku zawarł umowę sprzedaży dwóch pięter kamienicy przy ul. Foksal na rzecz narodowej instytucji kultury ? Instytutu Książki. Zapłacona kwota 6,3 mln zł wystarczyła do spłaty długów przedsiębiorstwa i przywrócenia dodatnich funduszy przedsiębiorstwa. To pozwala na dalsze przekształcenia przedsiębiorstwa” – czytamy w komunikacie Ministerstwa Skarbu Państwa. Likwidator PIW rozpoczął też prace nad zabezpieczeniem zasobów PIW przed fizycznym zniszczeniem. Zbiory biblioteczne, egzemplarze żelazne oraz materiały archiwalne znajdujące się w zbiorach wydawnictwa zostaną poddane dezynfekcji i oczyszczeniu.

Według wstępnego harmonogramu proces przekształcenia PIW w Narodową Instytucję Kultury zakończy się prawdopodobnie w marcu 2016 roku. Wtedy to nadzór nad wydawnictwem przejmie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

„Dziękuję wszystkim, którzy wbrew własnemu rozsądkowi, przy powszechnym sceptycyzmie obserwatorów, pomogli mi w powstrzymaniu ministrów przed zniszczeniem PIW” – napisał na profilu Społecznego Komitetu Ratowania PIW pomysłodawca inicjatywy, Przemysław Pawlak. „Koszt naszego sukcesu poniósł wieloletni dyrektor PIW Rafał Skąpski, którego plan uratowania PIW jest właśnie realizowany przez Rząd RP – to już Czytelnicy i Historia mogą tylko ocenić” – dodał.

[am]
źródło: Ministerstwo Skarbu Państwa
fot. quattrostagioni

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy