Ubiegłoroczna laureatka Angelusa Kateryna Babkina wyjechała bezpiecznie z Kijowa. Schronienie zapewniło jej miasto Wrocław

2 marca 2022

Ukraińska pisarka Kateryna Babkina, ubiegłoroczna laureatka przyznawanej we Wrocławiu Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus, we wtorek wieczorem dotarła bezpiecznie do Wrocławia. Autorka wraz z rodziną zamieszkała w mieszkaniu rezydencyjnym przygotowanym przez Wrocławski Dom Literatury.

Kataryna Babkina jest ukraińską pisarką, dziennikarką, scenarzystką i menedżerką kultury. Ma na swoim koncie kilka tomików poezji, powieści, zbiorów opowiadań, książek dla dzieci, a także scenariuszy filmowych i sztukę teatralną. Autorka uciekła z córeczką i mamą z Kijowa 25 lutego i we wtorek, po czterech dniach podróży, przekroczyła granicę Polski, a wieczorem dotarła do Wrocławia.

W zeszłym roku Babkina w stolicy Dolnego Śląska odebrała Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus, którą otrzymała za powieść „Nikt tak nie tańczył, jak mój dziadek” w przekładzie Bohdana Zadury (wydaną przez Warsztaty Kultury) oraz zdobyła Nagrodę Publiczności im. Natalii Gorbaniewskiej. Od dwóch lat laureatka lub laureat nagrody publiczności jest zapraszany na trzymiesięczną rezydencję pisarską we Wrocławiu. Kataryna Babkina miała przyjechać do Polski z córką w sierpniu tego roku. Ale wybuchła wojna. Wrocławski Dom Literatury na wiadomość o ucieczce autorki z bombardowanego Kijowa natychmiast przygotował mieszkanie rezydencyjne, w którym autorka zamieszka wraz z rodziną.

„Jest nam bardzo przykro, że Katerina zacznie rezydencję i otrzyma stypendium im. Natalii Gorbaniewskiej kilka miesięcy wcześniej niż to było planowane, ale mamy nadzieję, że duch wielkiej rosyjskiej poetki da im siłę, by przetrwać to, co się dzieje w ich kraju” – napisał na swoim profilu na Facebooku Irek Grin, dyrektor Wrocławskiego Domu Literatury.

„Po czterech dniach podróży Misha, moja mama i ja jesteśmy bezpieczne. Dziękuję wszystkim, którzy nas wspierali. Ach, to znaczy, że mogę zacząć pomagać” – napisała na swoim profilu Kataryna Babkina. Jak dodała, zamierza teraz być skrzynką kontaktową dla osób potrzebujących i pomagających oraz wypowiadać się publicznie, również po angielsku, o sytuacji na Ukrainie. „Nie będę pisała o szoku, w jakim się znajdujemy, bo jesteśmy trzema szczęściarami – bomby na nas nie lecą. To dużo” – podsumowała.

Wrocław, jako miasto zrzeszone w Sieci Miast Schronienia (ICORN), bada również możliwości wpisania uciekających autorek i autorów ukraińskich na listę pisarzy uchodźców, co umożliwiłoby pobyt rezydencyjny we Wrocławiu nawet przez dwa lata. „Oczywiście liczymy na to, że będą oni mogli wrócić do domu znacznie wcześniej” – napisano w komunikacie.

Urodzona w 1985 roku w Iwano-Frankowsku pisarka Kateryna Babkina znana jest polskim czytelnikom nie tylko z nagrodzonej Angelusem powieści „Nikt tak nie tańczył jak mój dziadek”. Nakładem wydawnictwa Warsztatów Kultury ukazały się jeszcze zbiór opowiadań „Szczęśliwi nadzy ludzie” oraz powieść „Sonia”. Wszystkie te książki przełożył Bohdan Zadura.

[am]
fot. Max Pflegel / Wrocławski Dom Literatury

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy