banner ad

Uber ? z okazji premiery najnowszej powieści Murakamiego ? po raz pierwszy będzie dostarczał książki. I to w Polsce!

9 października 2018


Już 11 października mieszkańcy Warszawy będą mogli zamówić w aplikacji Uber Eats najnowszą powieść Harukiego Murakamiego, jednego z najbardziej znanych japońskich pisarzy, wielokrotnie wymienianego wśród potencjalnych kandydatów do Nagrody Nobla. Książka będzie dostępna w aplikacji przed wprowadzeniem jej do oficjalnej sprzedaży w księgarniach i ma kosztować jedynie symboliczną złotówkę.

Łącznie pół tysiąca egzemplarzy powieści „Śmierć Komandora. Pojawia się idea” (Tom I) będzie można zamówić w Warszawie wraz z daniami z wybranych restauracji oferujących kuchnię japońską. Książkę za złotówkę zostaną dodane do każdego zamówienia na etapie wyboru dodatku. To właśnie polscy użytkownicy aplikacji Uber Eats, jako pierwsi na świecie, będą mogli skorzystać z tego wyjątkowego i innowacyjnego sposobu dostawy książek. Najnowszy Murakami zostanie dostarczony przez dostawcę wraz z zamówionym posiłkiem. Akcja ma trwać do wyczerpania zapasów.

„Śmierć Komandora”, mimo że zamawiana jako dodatek, będzie z pewnością stanowiła danie główne dla rzeszy wiernych fanów pisarza. Na nową powieść Murakamiego czekali oni aż pięć długich lat. Realistyczna narracja stopniowo przeplata się z surrealistycznymi wątkami, a fabułę zaludniają niezwykłe postaci, które uosabiają symbole, idee i metafory. Japoński mistrz z lekkością kreśli niezwykłe wizerunki swoich bohaterów, subtelnie podważając granicę między marzeniem i rzeczywistością. Do księgarń książka trafi 17 października.

W Hong Kongu „Śmierć Komandora” została uznana za nieprzyzwoitą, ocenzurowana i zakazana dla czytelników poniżej 18 roku życia. W Japonii w środowisku skrajnej prawicy wywołała oskarżenia wobec Murakamiego o zdradę narodową, choć jednocześnie została okrzyknięta jednym z największych dokonań tego pisarza. Premiera tomu pierwszego pt. „Śmierć Komandora. Pojawia się idea” zapowiedziana jest na 17 października, tom drugi, „Śmierć Komandora. Metafora się zmienia”, ukaże się 28 listopada.

Głównym bohaterem dwutomowej powieści jest malarz w średnim wieku, którego z dnia na dzień porzuca żona. On sam podejmuje decyzję, by wyprowadzić się z domu. Rezygnuje ze zleceń, wsiada w samochód i przez parę miesięcy włóczy się po północno-wschodniej części wyspy Honsiu. Gdy zmęczony tułaczką wraca do Tokio i prosi przyjaciela o nocleg, ten ma mu do zaoferowania coś znacznie lepszego: opuszczony dom w górach należący do jego ojca, sławnego malarza. W nowym, inspirującym otoczeniu bohater zamierza wieść spokojne życie poświęcone twórczości ? korzysta z pracowni mistrza, zaczyna prowadzić lekcje malarstwa w pobliskiej Odawarze i wdaje się w niewiele znaczące romanse. Dom ten dla bohatera powieści stanie się epicentrum przemiany i szczególnej formy odrodzenia ? i w sztuce, i w życiu. Pierwszym epizodem tej przemiany będzie odnalezienie na strychu nieznanego obrazu starego mistrza: niemal wiernego odtworzenia sceny zabójstwa Komandora z „Don Giovanniego”. Od momentu tego odkrycia realistyczna narracja zaczyna się stopniowo przeplatać z surrealistycznymi wątkami.

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy