U Paula Austera zdiagnozowano raka. Pisarz poddawany jest aktualnie leczeniu

14 marca 2023

Jeden z najbardziej cenionych amerykańskich powieściopisarzy, Paul Auster, choruje na raka. Aktualnie poddawany jest chemioterapii i immunoterapii w nowojorskim centrum onkologicznym Sloan Kettering w Nowym Jorku. Towarzyszy mu żona, pisarka Siri Hustvedt. To ona poinformowała media o stanie zdrowia 76-letniego pisarza.

Jak poinformowała Hustvedt na swoim profilu na Instagramie, u jej męża, autora m.in. „Trylogii nowojorskiej”, „Muzyki przypadku” czy „4 3 2 1”, w grudniu ubiegłego roku zdiagnozowano nowotwór, po tym jak chorował przez kilka miesięcy. Pisarka nie podała, na jaki rodzaj raka choruje Auster. Dowiadujemy się jedynie, że obecnie jest leczony w nowojorskim centrum Sloan Kettering, a jego małżonka mieszka tam z nim, w miejscu, które nazywa Cancerland (z ang. Kraina Raka).

„Wiele osób przekroczyło granice tego miejsca, ponieważ same są lub były chore lub kochają kogoś, rodzica, dziecko, współmałżonka lub przyjaciela, który ma lub miał raka. U każdej osoby, która go ma, rak jest inny. Wszystkie ludzkie ciała są do siebie podobne, ale nie ma dwóch takich samych. Jedni to przeżywają, inni umierają. To wiedzą wszyscy, a jednak życie blisko tej prawdy zmienia codzienną rzeczywistość” – napisała Hustvedt.

„Myślę, że byłoby okropnie być samemu w Krainie Raka. Życie z kimś, kto ma raka i jest bombardowany chemioterapią i immunoterapią, to lawirowanie między bliskością a oddalaniem się. Trzeba być na tyle blisko, by poczuć męczące zabiegi prawie jak własne, i na tyle daleko, by być realną pomocą. Za dużo empatii może nas uczynić bezużytecznymi! Oczywiście nie zawsze jest łatwo balansować na tej linie, ale właśnie to dowodzi prawdziwej miłości” – dodała pisarka.

Minione 1,5 roku to szczególnie ciężki czas w życiu Paula Austera. W listopadzie 2021 roku zmarła 10-miesięczna wnuczka pisarza, a w kwietniu 2022 roku znaleziono martwego ojca dziewczynki i zarazem syna Austera. Natomiast w grudniu 2022 roku – jak się teraz dowiadujemy – autor usłyszał diagnozę.

[am]
fot. Granta Magazine

Tematy: , ,

Kategoria: newsy