banner ad

Tytus de Zoo i Kapitan Kloss z największym powodzeniem. Najwyższa oferta sięgnęła blisko 24 tysięcy złotych

8 maja 2015

aukcje-komiksow-kloss-2015
Wiemy już, jakie ceny osiągają najpopularniejsze w Polsce dzieła sztuki komiksowej. Na zorganizowanej 7 maja w DESIE Unicum Aukcji Komiksu i Ilustracji najwyżej wylicytowana została okładka Mieczysława Wiśniewskiego do jugosłowiańskiego wydania Kapitana Klossa. Niezmiennie dużym powodzeniem cieszyły się także plansze komiksowe Henryka Chmielewskiego przedstawiające Tytusa, Romka i A?Tomka.

Najwyższy wynik na aukcji uzyskała pochodząca z 1978 roku okładka komiksowa do jugosłowiańskiego wydania Kapitana Klossa, która sprzedana została za 23 600 złotych. Dużym zainteresowaniem licytujących cieszyły się również oryginalne plansze komiksowe jednej z najpopularniejszych serii komiksowych w Polsce „Tytus, Romek i A?Tomek”, stworzone przez Henryka Chmielewskiego. Najdrożej sprzedane zostały dwie plansze komiksowe z „Księgi VI ? Tytus olimpijczykiem” ? jedna za 12 980 złotych, druga za 14 160 złotych.

Ciekawym wydarzeniem było pojawienie się na aukcji tylnej okładki do komiksu „Janosik” – autorem plastycznej wizji tego komiksu był ceniony scenograf teatralny i filmowy Jerzy Skarżyński. Plansze z komiksu „Janosik” są bardzo rzadkie na rynku antykwarycznym, gdyż prawie całą serię o przygodach karpackiego zbójnika zakupiła Biblioteka Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu. W DESIE Unicum licytowana była tylna okładka do komiksu „Janosik ? Porwanie” z 1974 roku, która sprzedana została za kwotę 10 620 złotych.

Pośród ilustracji najwyższe wyniki uzyskał „Gapiszon” Bohdana Butenki (8 850 zł), „Gąska Balbinka” Anny Hoffman (7 080 zł) oraz „Scena w parku” Jana Marcina Szancera z lat 60. XX wieku, która sprzedana została za 7 670 złotych.

DESA Unicum jest największą i najstarszą firmą na polskim rynku sztuki, do której należy dom aukcyjny i galerie w Warszawie. Rocznie organizuje ponad 40 aukcji różnego typu (sztuki dawnej, współczesnej, najnowszej, prac na papierze, biżuterii i aukcji specjalistycznych) oraz kilkanaście wystaw.

Tematy: , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy