Tysiące osób na trzecim Festiwalu Książki Opole 2018! Zobacz fotorelację

29 czerwca 2018


Rozbudowany program, tysiące uczestników, kilkadziesiąt wydawnictw, kilkanaście spotkań autorskich i koncerty! Tak można podsumować zaczytany weekend podczas trzeciego Festiwalu Książki Opole 2018. Po wydarzeniu pozostało już tylko dobre wspomnienie i seria zdjęć, które możecie obejrzeć poniżej.

Festiwal Książki Opole 2018 odbył się w dniach od 15 do 17 czerwca. „Na kilka dni całe centrum Opola zmieniło się w jedną wielką strefę czytania ? brawa dla organizatorów! I podziękowania dla was za tak dużą frekwencję! Do zobaczenia za rok!” ? mówił Remigiusz Mróz, podsumowując trzecią edycję wydarzenia zorganizowanego przez Fundację Fabryka Inspiracji PL oraz drukarnię Opolgraf. Impreza zaowocowała spotkaniem nie tylko z tym nad wyraz płodnym pisarzem, ale też m.in. z Jerzym Stuhrem, Joanną Bator, Piotrem Stelmachem, Marcinem Mellerem, Dorotą Masłowską, Jackiem Hugo-Baderem, Justyną Kopińską, Krzysztofem Vargą, Michałem Rusinkiem, Anną Ficner-Ogonowską i wieloma innymi twórcami.

Rozmowy z autorami spotkały się z ogromnym zainteresowaniem. Tłumom czytelników z Opola towarzyszyły osoby z województwa dolnośląskiego, śląskiego czy nawet małopolskiego. Nie zawiodły również opolskie szkoły, ponieważ piątkowe przedpołudniowe warsztaty i spotkania dla dzieci cieszyły się dużą popularnością. Przybyli opolscy uczniowie, przedszkolaki, licealiści, gimnazjaliści, a nawet przyjechały wycieczki z okolicznych miejscowości!

W wydarzeniu wzięło udział tysiące osób, miało miejsce kilkanaście spotkań autorskich, warsztatów i dwa koncerty. Do Opola zjechało około siedemdziesiąt wydawnictw, które prezentowały szeroką ofertę wydawniczą mieszkańcom miasta i przyjezdnym gościom.

Jak co roku, organizatorzy zapytali gości o opinię na temat festiwalu, który coraz odważniej wyrabia sobie pozycję na literacko-festiwalowej mapie Polski. Autorzy docenili organizację, program i przede wszystkim ogromną frekwencję.

„Super, jak zawsze! W szczególności, że scena stoi w miejscu gdzie spędziłem pół życia. Atmosfera książkowa opanowała ten nasz opolski świat!” ? wspominał w rozmowie z organizatorami Remigiusz Mróz. Kolejka do pisarza była rekordowa! Czytelnicy czekali kilka godzin, aby spotkać się z twórcą cykli z komisarzem Forstem i z Joanną Chyłką.

Joanna Jabłczyńska, która w piątek czytała „Jeżycjadę”, a w sobotę Wielkie i Małe Opolskie Dyktando, powiedziała, że „Opole jest piękne, a Opolanie niesamowici!”. Podczas festiwalu miało miejsce też wiele innych przedsięwzięć skierowanych do dzieci i młodzieży, w tym turniej Harry?ego Pottera.

Marzena Rogalska, dla wielu Opolan znana głównie jako dziennikarka, w Opolu pokazała swoją literacką twarz: „Dziękuję wszystkim i każdemu z osobna za niedzielne spotkanie w ramach Festiwalu Książki, za dobrą energię i za to, że pokochaliście moją Agatę, oraz za to, że wielu z was chce ją poznać, i z dziką radością podpisywałam fioletowo-żółty pakiet (’Wyprzedaż snów’ plus 'Gra w kolory’, wyd. Znak ). Dziękuję i mam nadzieję, że do zobaczenia za rok!”

Festiwal to nie tylko targi, spotkania autorskie, ale również niesamowite osoby prowadzące wywiady z twórcami czy scenę festiwalową. Joanna Bator zauroczona była przygotowaniem oraz jakością prowadzonej rozmowy: „Cudowna prowadząca i cudowna publiczność! Organizacji nic nie można ująć! Jestem zadowolona, wypoczęta i szczęśliwa”.

Marcin Meller docenił wygląd Miasteczka Festiwalowego. „Ładne stoiska wydawców, dużo ludzi, frekwencja dopisała, ludzie kupują książki, zagadują, pytają. Na Festiwalu Książki jestem pierwszy raz, jest świetnie! Piękna pogoda, są książki, ludzie, świetna atmosfera, czego chcieć więcej! Brawo wy!” ? powiedział dyrektor wydawniczy w Grupie Wydawniczej Foksal.

Swoje opinie wyrazili również przedstawiciele innych wydawnictw. „Opole już nie tylko piosenką, ale i książką stoi. Dzięki i do zobaczenia za rok!” ? to komentarz Joanny Lewandowskiej z Wydawnictwa Akapit Press.

„Festiwal oceniam świetnie! Organizacja, klimat, frekwencja i miła atmosfera. My, jako wydawcy, mieliśmy poczucie, że Opolanie czekali na targi. Prowadziliśmy długie rozmowy, czytelnicy zadawali wiele pytań, co nie zdarza się często na innych targach w Polsce. Zdecydowanie, zaczytana atmosfera!” ? powiedziała Magdalena Petryna z wydawnictwa Książkowe Klimaty.

Piotr Bubacz z Wydawnictwa Literackiego ocenił festiwal na szóstkę. „Zasłużona ocena, organizacyjnie świetnie dograne. Duża frekwencja, część osób przypadkowa, a część wiedziała, po co i gdzie ma się udać. Świetni autorzy i program, podziękowania za zaproszenie pani Masłowskiej. Opole to przepiękne miasto, w którym ludzie są bardziej otwarci i przyjaźni. Inne miasta, takie jak Kraków czy Wrocław, powinny się chować!” ? stwierdził.

Z kolei Janek Ławicki z Wydawnictwa Nasza Księgarnia powiedział: „Mówiąc o sukcesie tej imprezy, trzeba podkreślić fantastyczną organizację, bez której tego sukcesu na pewno by nie było. Ewidentnie w tym roku było jeszcze więcej zwiedzających niż w zeszłym (a trzeba pamiętać, że zeszła edycja była dobra). Świetnie przygotowany program dla zwiedzających i strefa targowa zaowocowały wspaniałą imprezą kulturalną, która zapisała się na stałe w kalendarzu ważnych polskich wydarzeń literackich. Wierzę, że każda kolejna edycja będzie tylko lepsza”.

Daniel Kurzawa z Agory dodał: „Świetna lokalizacja! Mieliśmy rekordową sprzedaż. Świetne spotkania! Dziękujemy za zaproszenie Pana Jacka Hugo-Badera! Wielkie podziękowania dla niesamowitych wolontariuszek i organizatorek!”

Festiwal Książki Opole odbył się po raz trzeci. „Patrząc na liczbę osób zaangażowanych, można stwierdzić, że książka zdecydowanie łączy!” ? piszą organizatorzy.

Na potwierdzenie zobaczcie galerię zdjęć z festiwalu autorstwa Jarosława Madzi (J. G. M. Media):

fot. Jarosław Madzia (J. G. M. Media)

Tematy: , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy