Tygodnik „Wprost” opublikował ranking najlepiej zarabiających polskich pisarzy 2019 roku

25 listopada 2019


Tygodnik „Wprost” opublikował przygotowany przez Nielsen Book Research ranking najlepiej zarabiających polskich pisarzy 2019 roku. Kto znalazł się na pierwszym miejscu? Jakie nakłady sprzedają polscy twórcy bestsellerów? Przekonajcie się.

Do tej pory podobne rankingi publikowano głównie na Zachodzie. Z uwagi jednak na to, że od lipca ubiegłego roku agencja badawcza Nielsen Book Research swoim zasięgiem objęła również Polskę i zaczęła monitorować transakcję na polskim rynku księgarskim, wreszcie możemy dowiedzieć się, którzy pisarze z naszego kraju sprzedają najwięcej książek, a tym samym ? zarabiają najlepiej.

Ranking obejmuje niepełne jedenaście miesięcy 2019 roku, od stycznia do połowy listopada. Na pierwszym miejscu zestawienia uplasował się Remigiusz Mróz, który według wyliczeń sprzedał w tym czasie w naszym kraju ok. 1,35 miliona egzemplarzy książek. Taki wynik nie powinien dziwić zważywszy na fakt, że autor publikuje od pięciu do siedmiu tytułów rocznie. Każdy z nich trafia na rynek w nakładzie 100 tysięcy egzemplarzy, często trzeba też robić dodruki, a do tego dochodzą wznowienia starszych tytułów. W rankingu przyjęto bardzo pesymistyczny wariant, że pisarze zarabiają jedynie 5 procent od ceny książki, stąd też wyliczono, że dochody Mroza przekraczają 1,8 miliona złotych.

Drugie miejsce w rankingu zajęła Blanka Lipińska, którą można nazwać polskim odpowiednikiem E.L. James. Jej debiutancka powieść erotyczna z 2018 roku zatytułowana „365 dni” sprzedała się w ponad 500 tysiącach egzemplarzy. Druga część ukazała się pod koniec października ubiegłego roku, a w maju 2019 roku do księgarń trafiła część trzecia. Najprawdopodobniej obie kontynuacje zapracowały na wynik ponad 668 tysięcy sprzedanych książek.

Trzecie miejsce to duża zasługa prestiżowych nagród literackich. Ostatnia pozycja na podium przypadła w udziale Oldze Tokarczuk. Wprawdzie ogromnego talentu pisarce nie można odmówić, to jednak w tym roku nie wydała żadnej nowej książki. Blisko pół miliona egzemplarzy to zatem efekt decyzji Akademii Szwedzkiej, która przyznała Tokarczuk Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury, głośno też było o kolejnych nominacjach do Międzynarodowej Nagrody Bookera (w 2018 roku była laureatką tej nagrody) i National Book Award. To wszystko przekłada się nie tylko na sukces za granicą, ale też na zainteresowanie czytelników w naszym kraju.

Wbrew informacjom o niskim poziomie czytelnictwa wśród młodych ludzi, to twórcy literatury dziecięcej i młodzieżowej są najliczniej reprezentowani w zestawieniu. Zajmują cztery pozycje w pierwszej dziesiątce (Marta Galewska-Kustra, Anita Głowińska, Rafał Kosik i Nela Mała Reporterka) i siedem w całej dwudziestce.

Ranking skomentował już Remigiusz Mróz, który zajmuje w zestawieniu pierwsze miejsce. „Takie badania dobrze (…) traktować z pewną dozą ostrożności. Ja podchodzę do nich jak do sondaży wyborczych ? pokazują ogólną tendencję, natomiast co do konkretnych danych, bywa różnie. W tym wypadku wielu autorów jest mocno niedoszacowanych ? głównie dlatego, że w zestawieniu nie ma danych z Empiku (który publikuje swój ranking co dwa tygodnie ? widać w nim kolejność, ale nie nakłady)” ? napisał autor. Mróz odniósł się również do zastosowanej w wyliczeniach stawki wynagrodzenia dla autorów na poziomie 5 procent: „Jestem gotów zaryzykować tezę, że żadna z osób na tej liście nie ma takiego honorarium ? i gdyby wydawca komukolwiek je zaproponował, autor z pewnością poszedłby do innej oficyny. To niebezpieczne dla pisarzy wchodzących na rynek, bo gotowi pomyśleć, że faktycznie tak to wygląda. W żadnym wypadku. Zygmunt Miłoszewski jakiś czas temu w wywiadzie dla 'Gazety Wyborczej’ mądrze rzekł, że 15% to minimum przyzwoitości, a ja się z nim w pełni zgadzam”.

Warto dodać, że w odróżnieniu od „Forbesa” ranking „Wprost” i Nielsen Book Research nie uwzględnia zysków z ekranizacji, licencji i sprzedaży gadżetów. W tym przypadku być może zupełnie inaczej wyglądałaby pozycja chociażby Andrzeja Sapkowskiego, który mógł znacznie powiększyć stan konta dzięki współpracy z Netfliksem zapowiadającym na grudzień premierę wysokobudżetowego serialu amerykańskiego na podstawie „Wiedźmina”. Nie wiadomo też, na jakim etapie jest sprawa ewentualnej ugody autora z CD Projekt Red ? jeśli takowa doszła do skutku, mogłoby to również wpłynąć na zmiany w rankingu. Jest to więc raczej zestawienie pisarzy, którzy sprzedali najwięcej książek, a niekoniecznie musi to oznaczać, że najwięcej zarobili.

Uwagę zwraca również fakt, że ranking obejmuje niefortunnie dobrany przedział czasowy, czyli od stycznia do połowy listopada. Po pierwsze, nie jest to pełen rok. Czy w przyszłym roku również brane będą pod uwagę tylko te miesiące? Po drugie, kwiecień i maj oraz październik i listopad to najintensywniejszy okres na rynku książki. Automatycznie więc ranking faworyzuje pisarzy, którzy wydali swoje książki wiosną. Dla przykładu amerykański „Forbes” dużo lepiej dobiera przedział czasowy, licząc dane od czerwca do końca maja następnego roku. W Polsce takie badanie mogłoby obejmować podobny okres, ewentualnie ? od lipca do czerwca następnego roku.

Poniżej możecie zapoznać się z dziesiątką najlepiej zarabiających polskich pisarzy. Pełną dwudziestkę znajdziecie na stronie tygodnika „Wprost”:

Miejsce / Autor / Gatunek / Ile książek sprzedano / Średnia cena brutto / Ile mogli zarobić

1. Remigiusz Mróz / Kryminał/sensacja/thriller / 1 351 776 egz. / 26,96 zł / 1 821 944,20 zł,

2. Blanka Lipińska / Erotyk / 668 352 egz. / 28,68 zł / 958 323,73 zł,

3. Olga Tokarczuk / Literatura piękna / 496 016 egz. / 36,64 zł / 908 819,87 zł,

4. Marta Galewska-Kustra / Literatura dziecięca/młodzieżowa / 571 928 egz. / 23,99 zł / 686 041,07 zł,

5. Anita Głowińska / Literatura dziecięca/młodzieżowa / 1 107 424 egz. / 7,45 zł / 412 671,66 zł,

6. Rafał Kosik / Literatura dziecięca/młodzieżowa / 261 064 egz. / 29,68 zł / 387 474,30 zł,

7. Nela Mała Reporterka / Literatura dziecięca/młodzieżowa / 225 296 egz. / 30,97 zł / 348 921,18 zł,

8. Katarzyna Michalak / Literatura obyczajowa / 222 928 egz. / 29,27 zł / 326 246,56 zł,

9. Andrzej Sapkowski / Fantastyka / 168 928 egz. / 34,59 zł / 292 129,23 zł,

10. Katarzyna Puzyńska / Kryminał/sensacja/thriller / 204 936 egz. / 27,44 zł / 281 134,46 zł.

Opracowanie: Artur Maszota
źródło: Wprost

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: newsy