Twórcy ChatGPT stworzyli model sztucznej inteligencji wyspecjalizowany w kreatywnym pisaniu

14 marca 2025

Sam Altman (na zdj.), dyrektor generalny laboratorium badawczego OpenAI, ujawnił, że jego spółka stworzyła model sztucznej inteligencji, który miałby stanowić konkurencję dla autorów kreatywnych treści. Przy okazji zaprezentował opowiadanie wygenerowane przez nowe narzędzie.

„Wytrenowaliśmy nowy model, który jest dobry w kreatywnym pisaniu (nie jestem pewien, jak/kiedy zostanie wdrożony)” – napisał Altman na platformie X. „To pierwszy raz, kiedy jestem naprawdę pod wrażeniem czegoś napisanego przez sztuczną inteligencję” – dodał. Dla poparcia swoich słów dyrektor OpenAI opublikował przykładowy tekst stworzony na podstawie wskazówki: „Proszę o napisanie metafikcyjnego opowiadania o sztucznej inteligencji i żałobie”. Narratorką zamieszczonego utworu jest fikcyjna osoba imieniem Mila, która odnajduje swoje imię w danych treningowych modelu AI.

Co ważne, dzieło nowego modelu (którego nazwa pozostaje nieznana, podobnie jak planowana data premiery) zyskało ważny głos aprobaty ze środowiska pisarskiego. Jeanette Winterson nazwała opowiadanie „pięknym i poruszającym”. „Myślę o AI jako o alternatywnej inteligencji, a jej zdolność do bycia 'innym’ jest tym, czego potrzebuje ludzkość” – napisała w felietonie na łamach „The Guardian”. „Ludzie zawsze będą chcieli czytać to, co do powiedzenia mają inni ludzie, ale czy nam się to podoba, czy nie, będziemy żyć otoczeni przez niebiologiczne byty” – kontynuowała Brytyjka. „Musimy zrozumieć, że to coś więcej niż jedynie technologia. AI jest trenowane na naszych danych. Ludzie także trenowani są na danych – twoja rodzina, przyjaciele, edukacja, otoczenie, wszystko, co czytasz i oglądasz. Wszystko to są dane” – zauważyła.

Pozytywny głos Winterson nie zmienia faktu, że produkty gigantów sektora generatywnej sztucznej inteligencji uwikłane są w liczne kontrowersje i batalie prawne. Przedmiotem tych ostatnich jest sposób, w jaki przeprowadzany jest wspomniany „trening”. Odbywa się on bowiem w oparciu o treści dostępne w przestrzeni publicznej, w tym także o materiały chronione prawem autorskim, takie jak utwory prozatorskie czy dziennikarskie. Z OpenAI procesuje się dziennik „The New York Times”, zarzucający firmie naruszenie praw. Z tego samego powodu sprawę koncernowi Meta wytoczyła grupa pisarzy, wśród których znaleźli się laureat National Book Award Ta-Nehisi Coates i satyryczka Sarah Silverman.

Szerokim echem odbiła się także propozycja rządu Wielkiej Brytanii, aby udzielić koncernom branży technologicznej pozwolenia na szeroko zakrojony trening bez wcześniejszej zgody na wykorzystanie treści chronionych. Stowarzyszenie Brytyjskich Wydawców podkreśliło, że utwór zaprezentowany przez Altmana potwierdza czerpanie właśnie z takich danych. „Nowy przykład z OpenAI to kolejny dowód na to, że modele AI są trenowane na zastrzeżonym materiale literackim” – oznajmił Dan Conway, dyrektor naczelny organizacji, który zwrócił się też bezpośrednio do szefa OpenAI: „Graj fair, Sam”.

Poniżej możecie zapoznać się z treścią opowiadania stworzonego przez nowy model, które zostało udostępnione przez Sama Altmana:

[sr]
fot. Steve Jennings/Getty Images dla TechCrunch/Flickr

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy