Twórca „Fistaszków” najlepiej zarabiającym nieżyjącym autorem

26 października 2012


Twórca „Fistaszków” Charles Schulz jest najlepiej zarabiającym nieżyjącym autorem książek lub komiksów według magazynu „Forbes”. W mijającym roku na konto jego spadkobierców wpłynęło 37 milionów dolarów.

Ukazująca się codziennie przez niemal pół wieku (od października 1950 roku do śmierci pisarza w lutym 2000) seria pasków gazetowych o przygodach Charliego Browna, jego psa Snoopy?ego oraz kolegów i koleżanek z podwórka zajmuje dziewiąte miejsce w rankingu najbardziej lukratywnych franczyz branży rozrywkowej, przynosząc co roku ze sprzedaży detalicznej 2 miliardy dolarów.

Szacuje się, że w najbliższych latach zarobki Schulza mogą jeszcze wzrosnąć, gdyż należące do Foxa studio Blue Sky, specjalizujące się w filmach animowanych (m.in. seria „Epoka Lodowcowa”), planuje przenieść „Fistaszki” na duży ekran. Film zapowiadany jest wstępnie na 2015 rok.

„Fistaszki” to nie tylko jedna z najpopularniejszych, ale również najdłuższych serii pasków komiksowych na świecie. W szczytowym okresie przygody neurotycznych dzieciaków ukazywały się w ponad 2600 gazetach, docierając do 355 milionów czytelników w 75 krajach. Co ciekawe, nazwa „Fistaszki” nie ma nic wspólnego z fabułą i została wymyślona przez kierownika produkcji w United Feature Syndicate, który nie wiedział o czym będzie komiks, spisał więc dziesięć propozycji i spośród nich dokonał wyboru. Schulzowi nazwa w ogóle się nie spodobała. „Nigdy nie używam tego tytułu” ? wyznał w rozmowie z Rickiem Marschallem. „Kiedy ktoś pyta mnie, czym się zajmuję, zawsze odpowiadam: 'Rysuje komiks o Charliem Brownie i jego psie Snoopym’.” Od czterech lat „Fistaszki” ukazują się w Polsce w formie zebranych tomów nakładem wydawnictwa Nasza Księgarnia.

Chociaż dochody zmarłego przed dwunastoma laty Schulza mogą przyprawić o zazdrość niejednego żyjącego autora książek lub komiksów, to jednak suma 37 milionów dolarów zapewniła twórcy „Fistaszków” zaledwie czwartą pozycję w rankingu najlepiej zarabiających artystów. Pierwsze miejsce zajęła aktorka Elizabeth Taylor (210 milionów dolarów), drugie przypadło w udziale Michealowi Jacksonowi (145 mln dol.), a na trzecim znalazł się Elvis Presley (55 mln dol.). Schulz jest jednym z dwóch autorów książek lub komiksów, który trafił do zestawienia. Na dziewiątym miejscu z 9 milionami dolarów uplasował się Theodor Geisel, amerykański autor książek dla dzieci znany jako Dr. Seuss.

fot. Roger Higgins/Wikimedia

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy