banner ad

Tom Hanks zawdzięcza swoją karierę literacką Steve’owi Martinowi?

24 października 2017


Tom Hanks wydał właśnie debiutancki zbiór opowiadań zatytułowany „Kolekcja nietypowych zdarzeń”. Jak się okazje, fakt, że hollywoodzki aktor zaczął publikować, zawdzięczamy jego koledze z planu, Steve’owi Martinowi.

Panowie przyjaźnią się już od lat. Hobbystyczne pisanie Hanksa przerodziło się w coś poważniejszego, kiedy postanowił wysłać jedno ze swoich opowiadań do Martina. Zaważyły nie tylko względy koleżeńskie, ale również to, że Steve Martin od lat ? oprócz występowania w filmach ? pisze eseje, sztuki, powieści i opowiadania. Polscy czytelnicy mieli możliwość przeczytać m.in. jego książki „Cała przyjemność po waszej stronie” i „Piękny przedmiot”.

„Wysłałem Steve’owi opowiadanie i zapytałem szczerze: 'czy to jest to coś?’ Na co on odpisał: 'Tak, to jest to coś. Pozwól mi wysłać to do mojej agentki'” ? opowiedział Hanks w wywiadzie udzielonym „Entertainment Weekly”.

To właśnie dzięki Martinowi Hanks spotkał się z agentką literacką Esther Newberg, a wkrótce potem opowiadania aktora zaczęły pojawiać się w licznych periodykach, na czele z „New Yorkerem”.

W debiutanckim zbiorze Toma Hanksa zatytułowanym „Kolekcja nietypowych zdarzeń” znalazło się siedemnaście opowiadań. Spaja je motyw maszyny do pisania. 25 października książka ukaże się również w Polsce nakładem Wydawnictwa Wielka Litera.

[am]
fot. książki: Wydawnictwo Wielka Litera
źródło: Entertainment Weekly

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy