Tom Clancy nie żyje

2 października 2013

Tom Clancy nie żyje
Tom Clancy, autor bestsellerowych powieści sensacyjnych, zmarł w nocy w szpitalu w Baltimore, niedaleko od swojego domu w Maryland. Miał 66 lat.

Wiadomość potwierdził w rozmowie z „New York Timesem” wydawca książek pisarza, Ivan Held z Putnam Books, dodając: „To było ekscytujące móc z nim współpracować”.

Urodzony w Baltimore w 1947 roku Clancy pracował jako agent ubezpieczeniowy, dopóki do księgarń nie trafiła jego debiutancka powieść pt. „Polowanie na Czerwony Październik”, która rozpoczęła modę na technothrillery. W książce tej po raz pierwszy autor przedstawił światu Jacka Ryana, historyka, analityka CIA, a później nawet prezydenta Stanów Zjednoczonych, który miał pojawić się w wielu następnych bestsellerowych powieściach, żeby wymienić tylko „Czas patriotów” czy „Sumę wszystkich strachów”. Na ekranach kin w postać Jacka Ryana wcielili się tak znani hollywoodzcy aktorzy, jak Alec Baldwin, Harrison Ford i Ben Affleck.

Clancy przez wiele lat uchodził za jednego z najlepiej zarabiających pisarzy na świecie. W latach 90. założył firmę Red Storm Entertainment, później wykupioną przez Ubisoft, która wypuściła kilka popularnych serii gier komputerowych opartych na motywach jego powieści (w tym „Rainbow Six”).

Chociaż ostatnio trudno było znaleźć Clancy’ego w rankingu najbogatszych pisarzy sporządzanym przez „Forbesa”, na rynku wciąż ukazywały się kolejne powieści firmowane jego nazwiskiem, wszystkie jednak pisane przez zatrudnionych ghostwriterów.

Tematy: , ,

Kategoria: newsy