Tokarczuk, Nosowska i Coben na szczycie listy bestsellerów grudnia. „Czuły narrator” najpopularniejszym świątecznym prezentem?

15 stycznia 2021

Najnowsze książki Olgi Tokarczuk, Katarzyny Nosowskiej i Harlana Cobena znalazły się na czele listy bestsellerów grudnia w zestawieniu Nielsen BookScan. Wszystkie, a szczególnie „Czuły narrator”, były z pewnością częstymi podarunkami znajdowanymi pod choinką.

„Czuły narrator” Olgi Tokarczuk już drugi miesiąc z rzędu znajdował się na pierwszym miejscu bestsellerów. „Naszym zdaniem ten tytuł zwyciężył w kategorii Książkowy Mikołaj 2020, przy czym należy tu także wliczyć przypadki, kiedy sami sobie kupowaliśmy i wręczaliśmy niektóre prezenty” – mówi Renek Mendruń, konsultant z Nielsen BookScan.

W grudniu wśród najpopularniejszych książek liczbowo zdecydowanie przeważały powieści, chociaż akurat na pierwszym i drugim miejscu podium znalazły się osobiste i aktualne zbiory esejów oraz felietonów. Tuż za „Czułym narratorem” (Wydawnictwo Literackie) uplasował się „Powrót z Bambuko” Katarzyny Nosowskiej (Wielka Litera).

Podium zamyka Harlan Coben ze swoim najnowszym thrillerem „Chłopiec z lasu” (Wydawnictwo Albatros), a za nim – na pozycję czwartą – wspięła się „Baśń o wężowym sercu” Radka Raka (Powegraph). Książka ta ukazała się w 2019 roku, ale przeżywa obecnie świetny czas dzięki przyznaniu Nagrody Nike. Jest szansa, że zobaczymy ją jeszcze na wysokiej pozycji, w czym pomocna może okazać się ekranizacja, której powstanie zapowiedział reżyser Michał Gazda.

„To był dziwny grudzień, sprzedaż książek falowała, tydzień przed Mikołajkami i tydzień przed Gwiazdką mieliśmy dwa wyraźne szczyty sprzedaży. W sytuacji lockdownu nabywcy unikali zakupów na ostatnią chwilę i tradycyjnie bardzo dobry tydzień obejmujący Wigilię był tym razem dość przeciętny. Albo nabywcy w ogóle zrezygnowali z zakupów książkowych prezentów na ostatnią chwilę, albo kupowali książki z wyprzedzeniem” – komentuje Renek Mendruń z Nielsen BookScan.

W zestawieniu 20 najlepiej sprzedających się tytułów w grudniu mamy też dwie powieści Szczepana Twardocha – najnowszą „Pokorę” i powracającego na fali serialu „Króla”. Wpływ ekranizacji na sprzedaż książki widoczny jest też w przypadku „Gambitu królowej” Waltera Tevisa. Natomiast w kategorii „książek dla dzieci i młodzieży” dość zaskakująco zwyciężyła „Dlaczego rodzice tak cię wkurzają i co z tym zrobić” Deana Burnetta.

Panel Nielsen BookScan pokrywa ok. 10-15% rynku księgarskiego w Polsce. Swoje dane z kas fiskalnych dostarcza około 250 księgarń stacjonarnych (BookBook, Bookszpan, Książnica Polska, Między Kartkami, Świat Książki) i dwie księgarnie on-line (Taniaksiazka.pl i Swiatksiazki.pl). Dodatkowo Nielsen w Polsce posiada dane o sprzedaży książek w kanale sieci handlowych (sieci marketów, dyskontów, kiosków czy stacji benzynowych), przy czym obecnie sprzedaż ta nie jest łączona z panelem księgarskim i nie wchodzi do prezentowanych tu zestawień.

Poniżej możecie zapoznać się z najlepiej sprzedającymi się tytułami w przedziale czasowym od 49 do 53 tygodnia roku (29 listopada 2020 – 2 stycznia 2021):

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy