Tokarczuk, Majd, niebezpieczeństwa totalitaryzmu – za nami drugi dzień Festiwalu Conrada

21 października 2015

drugi-dzien-festiwalu-conrada-1
Drugi dzień Festiwalu Conrada za nami! Po poniedziałkowym spotkaniu z noblistką, we wtorek również nie mogliśmy narzekać na brak wyjątkowych gości. Tego dnia w Krakowie pojawili się między innymi Olga Tokarczuk, dwukrotna laureatka Nagrody Literackiej Nike oraz Hooman Majd, amerykańsko-irański pisarz, dogłębnie znający problemy Bliskiego Wschodu.

Podczas spotkania „Brakujące światy” Olga Tokarczuk opowiedziała o więzi tworzonej z czytelnikami dzięki książkom. Choć jak sama przyznała, w jej dziełach (nie tylko nagrodzonych „Księgach Jakubowych”) wyraźnie widać buntowniczego ducha, to przez swój sprzeciw próbuje pomóc w budowaniu porozumienia ? a także głębszego rozumienia siebie. To bardzo trudne zwłaszcza w przypadku zbiorowej pamięci, dlatego – jak powiedziała – stara się przywrócić czytelnikom poczucie złożoności świata, zwłaszcza historycznego. Sposób, w jaki to robi, wywołuje jednak ostatnio niemałe kontrowersje.

drugi-dzien-festiwalu-conrada-2

Podczas spotkania „Tłumacz kultur” z Hoomanem Majdem mogliśmy spojrzeć na Iran z punktu widzenia mieszkańca tego kraju, głęboko zakorzenionego w jego kulturze, ale przy tym pozostającego na pograniczu świata Zachodu i Wschodu. Pisarz mówił nie tylko o trudnych doświadczeniach, życiu w poczuciu inwigilacji i kontroli, ale także o nadziei na zmiany, związanej zwłaszcza z przemianami pokoleniowymi. Jak się dowiedzieliśmy, Majd to także pisarz żywo zainteresowany naszym krajem ? zwłaszcza dzięki dyplomatycznym przyjaźniom.

drugi-dzien-festiwalu-conrada-3

Dyskusja Leonidasa Donskisa i Tomasa Venclovy, „Przemoc i wyobraźnia”, należąca do pasma litewskiego, była szansą na przemyślenie niebezpieczeństw totalitaryzmu w bliższej nam części świata. Znów pomocne były literackie tropy ? zwłaszcza utopie Huxleya, Orwella, a także twórczość Houellebecqa ? które stały się osią dla komentarzy na temat politycznych przemian w Europie.

drugi-dzien-festiwalu-conrada-4

Ten rzut oka na wydarzenia festiwalowe to oczywiście tylko wycinek tego, czego mogli doświadczyć drugiego dnia uczestnicy. Przed nami dzisiejszy trzeci dzień festiwalu! Polecamy szczególnie spotkanie „Polskie fikcje”, podczas którego Inga Iwasiów, Wit Szostak, Agnieszka Taborska i Grażyna Plebanek będą dyskutować o tym, które fikcje są nam niezbędne, a z których powinniśmy natychmiast zrezygnować.

drugi-dzien-festiwalu-conrada-5

Będziemy mogli też zwrócić uwagę na to, co przekracza tradycyjne rozumienie literatury. O godz. 17 wszyscy chętni będą mogli spotkać się z Igorem Sarzyńskim i Jakubem Szamałkiem z CD Projekt, by dyskutować o Agonie, czyli muzie graczy i nowym miejscu gier wideo w kulturze. Wieczorem natomiast z czytelnikami spotka się Robert Coover (spotkanie nosi tytuł „Postmodernizm nie jest tym, co myślisz”), twórca fascynujących opowieści, które eksperymentują z literaturą i granicami fikcji, prowokując do krytycznego spojrzenia na rzeczywistość. Szczegółowy program dzisiejszego i kolejnych dni festiwalu znajdziecie na stronie imprezy.

drugi-dzien-festiwalu-conrada-6

fot. Tomasz Wiech

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy