To już pewne: Kelly Clarkson nie zabierze pierścionka Jane Austen do USA

26 września 2013

pierścionek Jane Austen pozostanie w UK
Muzeum Domu Jane Austen zebrało 152 tysiące funtów potrzebnych na wykupienie pierścionka pisarki, który nabyła amerykańska piosenkarka Kelly Clarkson podczas licytacji w londyńskim Sotheby?s. Tym samym skarb narodowy Brytyjczyków pozostanie już na zawsze w ojczyźnie.

O problemach, jakie Clarkson miała z wywozem pierścionka z Wielkiej Brytanii, pisaliśmy już tutaj. Tamtejszy minister kultury, podobnie jak władze w innych europejskich krajach, może wstrzymać eksport dzieł sztuki lub przedmiotów uważanych za narodowe skarby, aby dać lokalnym nabywcom czas na zdobycie pieniędzy potrzebnych na odkupienie i pozostawienie ich w kraju. O pierścionek zawalczyło muzeum Domu Jane Austen, gdzie dotychczas był wystawiony jako eksponat, organizując ogólnokrajową kwestę. Pieniądze udało się zebrać przed wyznaczonym przez ministra ostatecznym terminem w dużej mierze dzięki anonimowemu darczyńcy, który wpłacił na ten cel 100 tysięcy funtów.

„Byliśmy zdumieni szczodrością i szybkością, z jaką wszyscy wspierali naszą kampanię na pokrycie kosztów nabycia pierścionka Jane Austen do naszej stałej kolekcji” – powiedziała kuratorka muzeum Mary Guyatt. „Goście z całego świata przybywają, by zobaczyć dom, w którym kiedyś żyła [pisarka] i teraz z wielka przyjemnością wystawimy dla nich ten piękny pierścionek.”

„Liczba osób, które szczodrze obdarowały kampanię, jest dowodem na to, jak uwielbiana jest Austen do dziś” ? skomentował doniesienie brytyjski minister kultury Ed Vaizey.

Chociaż więc znana z Amerykańskiego Idola młoda gwiazda pop, a prywatnie fanka Jane Austen, nie ma powodów do radości, opublikowała oświadczenie następującej treści: „To piękny skarb narodowy i jestem szczęśliwa, wiedząc, że tylu fanów Jane Austen będzie mogło go oglądać.”

fot. Jane Austen’s House Museum

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy