?Tintin w Kongo?: nie rasizm, lecz humor

18 grudnia 2012


Belgijski Sąd Apelacyjny podtrzymał wcześniejszy wyrok i odrzucił pozew, w którym zarzucono komiksowi rasizm, prezentowanie negatywnych stereotypów i domagano się zdjęcia go z półek.

Pozew został wniesiony przez Bienvenu Mbutu Mondondo, mieszkającego w Belgii emigranta z Kongo, którego poparła Belgijska Rada Czarnych Stowarzyszeń. W 2011 roku sąd wydał wyrok, w którym odrzucił pozew, jednak Mondondo i Rada złożyli apelację.

Na początku grudnia Sąd Apelacyjny orzekł, że wyrok zostaje podtrzymany. Tym samym komiks z przygodami dzielnego dziennikarza został ?oczyszczony? z zarzutów o rasizm i prezentowanie negatywnych stereotypów rasowych. Nie grozi mu także usunięcie z półek. W uzasadnieniu wyroku sędzia stwierdził, że komiks jest pełen ?łagodnego i szczerego humoru?.

To wyrok odwrotny do decyzji, która zapadła w 2007 roku w wielkiej Brytanii, gdzie wyrokiem sądu „Tintin w Kongo” został przeniesiony do działu dla dorosłych, a sam komiks został opatrzony ostrzeżeniem i stosownym komentarzem umieszczającym opowieść we właściwym kontekście historycznym.

Co ciekawe, sam Hergé przyznał się, że uważa komiks za ?grzech młodości? i że jest on odbiciem uprzedzeń epoki.

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy