Terry Meksykaneczka z „W drodze” Kerouaca nie żyje

22 sierpnia 2013

Terry Meksykaneczka nie żyje
Beatrice Kozera znana również jako Bea Franco (na zdjęciu po lewej), urodzona w Los Angeles kobieta, której przelotny związek z Jackiem Kerouakiem opisany został w powieści „W drodze”, zmarła 15 sierpnia w swoim domu w Lakewood w wieku 92 lat.

„Piersi sterczały jej prosto i szczerze; boczki prezentowały się smakowicie; włosy miała długie, lśniącoczarne; a oczy to jedne wielkie błękitne cudeńka przepełnione nieśmiałością” ? pisał o niej z zachwytem Kerouac.

Co ciekawe, kobieta, którą czytelnicy „W drodze” znają jako Terry Meksykaneczkę, dopiero kilka lat temu dowiedziała się, że jej kilkunastodniowy związek z pisarzem na plantacji bawełny w Selmie znalazł się w najsłynniejszej powieści epoki Beat Generation oraz niedawnej hollywoodzkiej adaptacji, gdzie w jej postać wcieliła się aktorka Alice Braga.

Sam Riley jako Jack Kerouac i Alice Braga jako Terry Meksykaneczka w adaptacji "W drodze"

Sam Riley jako Jack Kerouac i Alice Braga jako Terry Meksykaneczka w adaptacji „W drodze”

Na trop kobiety natrafił pisarz Tim Z. Hernandez. Poruszony opisem zawartym w książce Kerouaca, zaczął zastanawiać się, jak potoczyły się dalsze losy prawdziwej Terry Meksykaneczki. Poszukiwania doprowadziły go do Nowojorskiej Biblioteki Publicznej, gdzie odkrył listy wymieniane pomiędzy parą po tym, jak Kerouac powrócił na Manhattan. Dowiedział się, że Beatrice Kozera aka Bea Franco nadal żyje i mieszka zaledwie jedną milę od jego domu w Fresno w Kalifornii.

„Kiedy pierwszy raz powiedziałem jej, że istnieje ponad dwadzieścia biografii Kerouaca, w których występuje jej imię, odpowiedziała: ?Dlaczego? Moje życie nie było aż tak wyjątkowe?. A potem zachichotała” ? napisał na swoim blogu Hernandez.

Przez trzy lata pisarz przeprowadził z Beatrice szereg wywiadów, które stały się zalążkiem na poły biograficznej powieści „Ma?ana Means Heaven” (z ang. „Ma?ana znaczy niebo”), której premiera zapowiedziana jest na 29 sierpnia tego roku.

Na zdjęciu poniżej możecie zobaczyć Beatrice trzymającą w dłoniach egzemplarz powieści Hernandeza, na tydzień przed swoją śmiercią:

Terry Meksykaneczka z książką

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy