Termin wyboru laureatów Nagrody Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności przełożony na koniec lipca

18 czerwca 2020


Instytut Kultury Miejskiej informuje, że laureatów ? poetę i jego tłumacza ? Nagrody Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności poznamy do końca lipca. Zmiany wynikają z panującej wciąż pandemii koronawirusa.

Początkowo towarzyszący nagrodzie Festiwal Europejski Poeta Wolności, podczas którego zaplanowano spotkania z nominowanymi i wyłonienie zwycięzcy, miał odbyć się w tygodniu od 16 do 22 marca. Z powodu zagrożenia epidemicznego wydarzenie zostało przeniesione na 18-21 czerwca. Ostatecznie jednak i ta data okazała się nierealna. Wraz ze zmianą warunków organizacji wydarzeń kulturalnych oraz ograniczeniami związanymi z poruszaniem się między krajami, Instytut Kultury Miejskiej całkowicie zmienił formułę tegorocznej edycji festiwalu oraz samej nagrody.

„Nie spotkamy się w Gdańsku z nominowanymi do nagrody z Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Gruzji, Irlandii, Litwy, Luksemburga, Łotwy i Malty oraz ich tłumaczami. Wybrane spotkania festiwalowe oraz sylwetki poetów i poetek pokażemy w ciągu lata w różnych formatach i formułach ? słuchowiska, animacji, wywiadów i innych działań online” ? powiedziała Aleksandra Szymańska, dyrektorka Instytutu Kultury Miejskiej.

Do 31 lipca jury nagrody w składzie: Krzysztof Czyżewski (przewodniczący), Paweł Huelle, Zbigniew Mikołejko, Stanisław Rosiek, Anda Rottenberg, Beata Stasińska i Olga Tokarczuk, wyłoni laureatów Nagrody Europejski Poeta Wolności. Jej wręczenie odbędzie się w Gdańsku, w nieznanym jeszcze terminie, dostosowanym do panujących na terenie Polski ograniczeń organizowania wydarzeń kulturalnych oraz po zniesieniu ograniczeń podróży międzynarodowych. Informacja o laureatach zostanie podana do publicznej wiadomości po obradach jury.

Instytut Kultury Miejskiej, organizator Festiwalu Europejski Poeta Wolności, przygotował alternatywną formułę wydarzenia. Z poetami i tłumaczami nominowanymi do nagrody zapoznamy się dzięki animacjom od studia Esy-floresy, a z Anną Kałużą w formie kwestionariuszy opracowanych graficznie „porozmawiają” Jerzy Jarniewicz, Jagoda Szelc, Weronika Szczawińska i Julia Fiedorczuk. Adam Nalepa razem z Małgorzatą Fijas tworzą słuchowisko, w którym trójmiejscy aktorzy czytają wiersze z tomów nominowanych do nagrody. W mediach literackich i kulturalnych ukażą się recenzje tomów, podcasty czy teksty i wywiady oparte o wypracowaną na marcową edycję festiwalu koncepcję wydarzeń. W przygotowaniu jest także antologia podsumowująca dwanaście lat serii wydawniczej Europejski Poeta Wolności.

Festiwalowi zawsze towarzyszyło też pasmo Versopolis ? prezentacja poetów i poetek skupionych w sieci festiwali literackich. W 2020 roku w Gdańsku mieli pojawić się: Samantha Barendson, Maarten Inghels, Helen Ivory i Jospeh Pedrals. Tegoroczna odsłona Versopolis w Gdańsku przybierze formę multimedialną. Małgorzata „Tekla” Tekiel oraz Artur Rumiński przygotowali cztery kompozycje muzyczne, do których autorzy nagrywają swoje wiersze, a całość zostanie uzupełniona o wizualizacje.

Nagroda Literacka Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności ma za zadanie wspierać i promować europejską poezję. W każdej edycji konkursu nominowani są poeci i autorzy z ośmiu europejskich państw. Nagroda w wysokości 100 tysięcy złotych wręczana jest wyróżnionemu przez jury poecie, a jego tłumacz otrzymuje 20 tysięcy złotych.

[am]
fot. Instytut Kultury Miejskiej

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy