Tennesse Williams uważał swoich rywali za dziwaków o mentalności wampirów

20 lutego 2013


Zapowiedziana na ten miesiąc nowa biografia Tennesse Williamsa ujawnia niepochlebne poglądy amerykańskiego dramatopisarza o kolegach z branży, których określił „wampirami”, pozostawiającymi na swoich produkcjach „smród psującego się, przejrzałego ego”.

Autor biografii, John Bak, przekopał się przez 1000 stron niepublikowanych wcześniej rękopisów dramatopisarza, datowanych od lat 60., kiedy to Williams podejmował czasem wręcz rozpaczliwe próby powtórzenia sukcesu swoich klasycznych dzieł i powrotu do łask publiczności Broadwayu (m.in. chciał inwestować własne pieniądze, aby sztuka została wystawiona).

W jednym z manuskryptów autor „Tramwaju zwanego pożądaniem” określa innych dramatopisarzy jako „nieatrakcyjnych dziwaków, zawstydzonych, pozbawionych wdzięku, rumieniących się, wiercących się i szurających nogami, jąkających nieszczęśników”. W innym miejscu kontynuuje tyradę: „Oni są trochę jak wampiry. Chcą wyciągnąć z aktorów i reżyserów wszystko, czego nie mogli umieścić w swoich scenariuszach, ponieważ wszyscy oni, prawie zawsze, są diabelskimi żebrakami sztuki… takiego rodzaju żebrakami, którzy nie przyjmują odmownej odpowiedzi(…) Piją zbyt wiele, a jeśli nie piją, są tak zachęcający, jak przedsiębiorca pogrzebowy stojący za lekarzem przy szpitalnym łóżku pacjenta.”

Oberwało się również publiczności broadwayowskiej: „Są wspaniałą publicznością, szczególnie pierwszej nocy. Siedzą tam, skupiając uwagę na każdym słowie scenariusza i każdym ruchu aktorów. Niektórzy ludzie uważają ich za kulturowych kanibali. Nieprawda! To mało prawdopodobne, że przeczytali jakąś awangardową książkę, ale w swym własnym mikrokosmosie są niesamowicie wszechwiedzący. Ich aplauz najwięcej znaczy dla dramatopisarzy.”

Po niezwykłych sukcesach z lat 40. i 50. Williams już nigdy nie wspiął się na szczyt popularności. Wszystkie jego sztuki wystawiane w latach 60. i 70. poniosły klapę finansową. Pomimo ostrej krytyki do końca swoich dni pozostał aktywnym dramatopisarzem. Fragmenty zapowiadanej na ten miesiąc biografii dramatopisarza pt. „Tennessee Williams: A Literary Life” (z. ang. „Tennessee Williams: Życie literackie”) ujawnił dziennik „The Guardian”.

Na zdjęciu załączonym do newsa Tennesse Williamsa w rozmowie z Andy Warholem.

fot. James Kavallines/ Library of Congress

Tematy: ,

Kategoria: newsy