Tegoroczna noblistka Swietłana Aleksijewicz odwiedziła Kraków. Rozpoczął się Festiwal Conrada

20 października 2015

pierwszy-dzien-Festiwal-Conrada-1
Od poniedziałku 19 października w Krakowie trwa Festiwal Conrada. Pierwszy dzień imprezy rozpoczął się bardzo mocnym akcentem. Z pewnością zapamiętana z niego zostanie zwłaszcza obecność noblistki Swietłany Aleksijewicz i dwukrotnego laureata Literackiej Nagrody Nike Wiesława Myśliwskiego ? jednak doświadczeń, jakie przyniosła inauguracja Festiwalu, było o wiele więcej.

Swietłana Aleksijewicz, która najpierw uczestniczyła w konferencji prasowej otwierającej Festiwal, sprawiła, że Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego stało się na czas spotkania „Rosja nie ma w sobie nic z kobiety” literackim sercem świata. Dyskusja przyciągnęła tłumy ludzi, którzy szczelnie wypełnili mieszczącą ponad tysiąc osób aulę. Było warto ? pisarka przejmująco opowiadała o swoich doświadczeniach reporterskich (szczególnie spotkaniach z opisywanymi kobietami), twórczości i długo odpowiadała na pytania czytelników.

pierwszy-dzien-Festiwal-Conrada-2

Aleksijewicz opowiedziała również o swoich planach literackich na przyszłość. Aktualnie noblistka pracuje nad dwoma książkami – jedna opowiadać będzie o miłości, druga – o starości. „Postanowiłam skupić się znów na czymś, co porządkuje życie, wokół czego kręci się ludzka egzystencja. Zwróciłam się w stronę miłości i śmierci” – mówiła, dodając, że „reszta to banały”.

pierwszy-dzien-Festiwal-Conrada-3

Po spotkaniu z Aleksijewicz uczestnicy licznie spotkali się w Pałacu Pod Baranami, żeby wziąć udział w dyskusji pt. „Obłaskawianie świata” z Wiesławem Myśliwskim. Jak się okazało, dzięki tej rozmowie udało się bardzo odświeżyć wizerunek pisarza, na który nakłada się wiele klisz ? i zrozumieć, jakie znaczenie dla autora „Traktatu o łuskaniu fasoli” ma kultura chłopska, związany z nią metaforyczny sposób myślenia o świecie i światotwórcze możliwości literatury. Co więcej, przy okazji pytania publiczności o ideę „śmierci autora” mogliśmy usłyszeć pokrzepiającą odpowiedź, że Myśliwski nie zamierza jeszcze odchodzić z tego świata ? i nie zakończył jeszcze swojej twórczej pracy.

pierwszy-dzien-Festiwal-Conrada-4

„Czyja Ukraina?” ? o tym w pierwszym dniu festiwalowym dyskutowali Igor T. Miecik, Paweł Pieniążek i Ziemowit Szczerek, wraz z Iryną Vikyrchak. To spotkanie pokazało, jak ściśle literatura może przenikać się z polityką. O problemach, które pojawiły się w dyskusji, słyszymy na co dzień: polityczno-społeczna sytuacja na Ukrainie, patologie systemu władzy w tym kraju, ale również nadzieje, jakie wiążą się z rodzącymi się w bólach postawami obywatelskimi i przemianami tożsamości.

pierwszy-dzien-Festiwal-Conrada-5

To tylko niektóre z wydarzeń pierwszego dnia ? przed nami już dzień kolejny i dalsze spotkania z literackimi postaciami wielkiego formatu. O godz. 19.00 zaplanowano spotkanie z „tłumaczem kultur” irańskiej i amerykańskiej, Hoomanem Majdą. Później (godz. 20.30) czytelnicy będą mogli wysłuchać tegorocznej laureatki Nagrody Literackiej Nike, Olgi Tokarczuk. Oprócz tego będziemy szeroko sięgać do wielu innych kręgów kulturowych ? z Lukasem Bärfussem, Leonidasem Donskisem i Tomasem Venclovą, czy z Varujanem Vosganianem. Szczegółowy program dzisiejszego i kolejnych dni festiwalu znajdziecie na stronie imprezy.

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy