Taniec na rurze i książkowy ping-pong zachęcą do korzystania z biblioteki?

18 stycznia 2013


Rada hrabstwa Midlothian zorganizowała w jednej z bibliotek darmowe zajęcia z tańca na rurze oraz książkowy ping-pong. Wszystko po to, aby zachęcić lokalną społeczność do wypożyczania książek.

Podczas zaplanowanych na 2 lutego obchodów Love Your Library Day w bibliotece Mayfielda w szkockim mieście Dalkeith mieszkańców czeka moc zaskakujących atrakcji. Wszyscy chętni powyżej 16 roku będą między innymi mogli wziąć udział w zajęciach pole dance, czyli fintessowej odmianie tańca na rurze. Jak przekonuje Bob Constable, członek rady hrabstwa, darmowa sesja zajęć pole fitness jest „ciekawą metodą zachęcenia większej liczby osób do odwiedzenia bibliotek, wypróbowania wszystkich oferowanych przez nie usług i ostatecznie ? wypożyczenia większej ilości książek”.

Oprócz zajęć na rurze w programie zaplanowano również zawody w książkowym ping-pongu. Gra tym ma się różnić od typowego tenisa stołowego, że zamiast klasycznych paletek do odbijanie piłeczki posłużą? książki.

Pomysły lokalnych władz nie do końca przekonują Laurę Swaffield, prezesa The Library Campaign, niezależnej organizacji wspierającej działania bibliotek. Jak przyznała w rozmowie z ?The Telegraph?, o ile pole dance można uznać za nowatorskie podejście w przyciągnięciu ludzi do lokalnych usług, o tyle wykorzystywanie książek jako paletek można uznać za „przerażające”.

„Wszyscy zgadzamy się, że im więcej ludzi korzysta z naszych bibliotek tym lepiej, ale myślę, że używanie książek jako paletek do tenisa stołowego to posunięcie się za daleko” – powiedziała Swaffield.

Bob Constable z rady hrabstwa przekonuje jednak, że książkowy ping-pong i taniec na rurze to nie jedyne wydarzenia zorganizowane z okazji dnia bibliotek. Tego samego dnia odbędzie się również spotkanie z autorem kryminałów Stuartem MacBridem, zajęcia robienia zakładek do książek oraz sesja z wierszykami i opowiadaniami dla najmłodszych oraz ich opiekunów.

Biblioteka Mayfielda jest jedną z kilku placówek w hrabstwie, w której władze przygotowały na ten dzień niecodzienne atrakcje. W innych bibliotekach w Midlothian będzie można m.in. nauczyć się narodowego tańca szkockiego, wziąć udział w zawodach na Xboxach, a także poddać się krótkiej sesji masażu głowy.

Love Your Library Day to cykl imprez towarzyszących Narodowemu Dniu Bibliotek, organizowanemu na terenie UK 9 lutego.

fot. Alex Thompson

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy