banner ad

Tak wyglądała Jane Austen jako trzynastolatka

25 czerwca 2012

Analizy obrazu młodej dziewczyny w brązowych włosach, białej sukience i medalionie na szyi wskazują, że przedstawia autentyczną Jane Austin w wieku 13 lat. To jedyny wizerunek brytyjskiej autorki, który przetrwał do naszych czasów.

Obraz należący do rodziny Rice, będącej w bezpośredniej linii potomkami jednego z braci pisarki, został poddany renowacji, ale wcześniej przeprowadzono na nim serię badań przy zastosowaniu nowoczesnych technik, wykorzystywanych m.in. w policyjnych śledztwach, aby potwierdzić jego autentyczność.

Badania przeprowadzono na czarno-białych fotografiach obrazu z 1910 roku, kiedy to Emery Walker został zatrudniony do wykonania fotograficznych reprodukcji dzieła. Dzięki jego zdjęciom badacze mogli przyjrzeć się oryginalnemu wyglądowi portretu, ponieważ od 1910 przeszedł on kilka odnowień, które mogły usunąć informacje kluczowe do identyfikacji przedstawionej na nim postaci, jego autora i czasu powstania. Badania ujawniły w prawym górnym rogu słowa zawierające nie tylko imię i nazwisko przedstawionej na nim dziewczynki (Jane Austen), ale także przypuszczalnego twórcy dzieła (Ozjasz Humphry, uznany portrecista z czasów pisarki). Udało się ustalić także datę powstania portretu ? 1789 rok, czyli na osiem lat przed tym, zanim malarz stracił wzrok. Austen miała wówczas 13 lat, czyli była w tym samym wieku, co dziewczynka na obrazie.

„Odkrycie tych wszystkich słów na płótnie jest bardzo, bardzo niezwykłe” – powiedział Angus Stewart, były kurator wystawy poświęconej Austen. „Wydaje mi się, że zaprzeczanie im jest wbrew rozsądkowi.”

portret Jane Austen autorstwa jej siostry, Cassandry

Rodzina Rice?ów, twierdzi, że portret powstał pod koniec XVIII wieku podczas wizyty rodziny Austen u jej ciotecznego dziadka Francisa, mieszkającego w hrabstwie Kent. Francis Austen był patronem Humphry?a i sam został uwieczniony na jednym z jego dzieł. Zgodnie z rodzinną historią obraz był przechowywany w kolekcji Francisa do 1817 roku, kiedy to jego wnuk podarował go jako prezent ślubny bliskiemu przyjacielowi, którego narzeczona była zapaloną miłośniczką prozy Austen. Obraz ?wypłynął? na światło dzienne pod koniec XIX wieku, budząc wiele dysput w świecie akademickim, by w 1940 roku zostać uznanym przez Narodową Galerię Portretów za dzieło powstałe po 1800 roku – głównie ze względu na krój sukni dziewczyny i kompozycję obrazu. W owym czasie Austen była 20 letnią kobietą, a więc obraz nie mógł przedstawiać jej osoby.

Dziś trudno potwierdzić autentyczność odkrytych słów. Mogły być umieszczone na portrecie przez późniejszych właścicieli. Jednakże wielu akademików uważa je za dowód, że obraz przedstawia Austen. Szczególnie, że do tej pory podejrzewano o autorstwo innego, bardziej prestiżowego portrecistę epoki. Autorstwo Humphreya było dla uczonych zaskoczeniem.

Badania są niejako kompromitacją stanowiska Narodowej Galerii Portretów, której negatywna weryfikacja obrazu znacznie zaniżyła jego wartość. Teraz cena portretu z pewnością znacząco wzrośnie. Tym bardziej, że poza amatorską akwarelą wykonaną przez siostrę pisarki, nie ma innego znanego wizerunku, a ten jest jedynym „profesjonalnym” ujęciem wyglądu ikony brytyjskiej literatury.

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy